‘Tespih satıcısı’ Maliki’nin karanlık geçmişi

Haber |Son zamanlarda Türkiye’ye karşı takındığı hasmane tutumundan dolayı sık sık Türk basınına malzeme olan Nuri el Maliki’nin karanlık geçmişi ve hakkında şimdiye dek yayınlanmamış iddialar: | Haber

Haber |’Tespih satıcısı’ Maliki’nin karanlık geçmişi | Haberhaber

 

Oğlu Muhammed el-Maliki’nin Londra sokaklarında milyon dolarlık Ferrari’siyle tur atıp kadınlara sarkıntılık ettiği yine damadı Raid Ali’nin hayat kadınlarıyla görüntülerinin basına yansıdığı Nuri el-Maliki kimdir?
İşte Suriye’de bulunduğu yıllarda Hz. Zeynep (Seyyide Zeyneb) sokaklarında tespih, kaçak ve hediyelik eşya satan Nuri el-Maliki’ye dair gizli kalmış bilgiler:

Dört çocuk babası Nuri Kamil el-Maliki namı diğer Cevad el-Maliki veya Ebu Esra 1950 yılında Babil’in Hile kasabasında dünyaya geldi. Arap dili edebiyatında master yapan el-Maliki 1979 yılına kadar Irak Eğitim bakanlığında çalıştı. Aynı yıl Irak’ı terk edip İran’a geçti. 1987 yılına kadar İran’da kaldı.
Bu dönemde Davet partisinin askeri kanat sorumlusuydu. Davet Partisi’nin askeri kanadı olan Şehid Sadr birliklerinin karargahı İran devrim muhafızları kontrolünde Ahvaz kentinde (Güney Batı İran) bulunan Ramazan karargahına bağlı Gayur kampındaydı. İran -Irak savaşı esnasında buradan Irak toprakları içerisine girip operasyon yapıyorlardı. İran devrim muhafızları denetiminde yapılan bu eylemleri gerçekleştiren birliklerin komutanı el-Maliki’den başkası değildi.
Gayur kampında bulunan militan sayısı 500-1000 arasında değişiyordu, kendilerine “İmam el-Humeyni Askerleri” diyorlardı. Nuri el-Maliki ve Davet Partisi yöneticileri de bu kampta yer alıyordu. O dönemde Davet Partisi İran-Irak savaşına katılıyordu. Cevad el-Maliki ve Davet Partisi yöneticilerinin İran istihbaratı ve Devrim muhafızlarına bağlı Ramazan karargahıyla sıkı ilişkileri vardı. İran rejimine bağlı bu birimler, Davet Partisi’nin Irak topraklarında terörist eylemler gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu her türlü silah, cephane ve lojistik destek sağlıyordu. Bu birimlerin bir görevi de militanların sınırdan sızıp Irak topraklarına geçişlerini de sağlamaktı, bu işlerin koordinasyonundan sorumlu kişi ise Nuri el-Maliki idi.

1987’de Suriye’ye geçti
1987 yılında İran’dan ayrılan Nuri el-Maliki Suriye’ye gitti. Burada Davet Partisi’nin Suriye’de örgütlenmesinden sorumlu oldu. Ancak İran devrim muhafızlarıyla olan sıkı ilişkilerini burada da sürdürdü. Devrim muhfazılarının İran sınırları dışındaki operasyonel gücü olan Kudüs gücüyle temaslarını sürdürdü. Burada bir çok kez bu gücün sorumlularıyla bir araya geldi. Örneğin Davet Partisi Suriye temsilcisiyken 11 Ocak 2002’de Nasr karargahı komutanı ve İran’ın Irak masası temsilcisi Rıza Seyfellahi ile Şam’da bir araya geldi. İki taraf Davet Partisi’nin geleceğini görüştü.
Bütün bu dönemlerde Nuri el-Maliki’nin İran rejimiyle sıkı ilişkileri vardı. 28 Mayıs 1998’de yaptığı bir konuşmada “Humeyni İslamı esaretten kurtardı, ona yeni bir ruh kazandırdı” dediği biliniyor.

Baas yanlılarını temizleme görevini üstlendi
Saddam Hüseyin devrildikten sonra Cevad el-Maliki Irak’a döndü. Paul Bremer onu Baas Partisi’ni Bitirme Heyeti başkan yardımcılığına getirdi. İlk yapılan Parlamento seçimlerinde koalisyon milletvekili olarak parlamentoya girdi. Bir dönem parlamento başkan yardımcılığı yaptı. İbrahim Caferi hükümetinde geçici parlamentoda güvenlik kurulu başkanı seçildi (30 Ocak 2005). Terörle mücadele kanununun hazırlanmasında onun imzası da vardı. Zaten ne olduysa bu kanunun çıkmasından sonra oldu. Zira bu kanuna dayanarak Sünni kökenli ve İran rejim muhalifi kişileri ortadan kaldırmaya başladılar.
2003-2004 yılları arasında Hükümet içerisindeki Baas yanlılarını temizleme kurumu başkan yardımcısıydı. Bu dönemde İran muhalifi on binlerce asker, bürokrat ve devlet memuru görevinden uzaklaştırıldı.

Ölüm Mangaları kurdu
Bununla birlikte Nuri el-Maliki Davet Partisi içerisinde güvenlik birimi bünyesinde güvenlik faaliyetlerinden ve intikam amaçlı terör operasyonlarından sorumluydu. Nuri el-Maliki başbakan olmadan önce Davet Partisi içerisinde suikast timleri sorumlusuydu. Davet Partisi’ne bağlı Güvenlik Birimi’nin diğer bir adı da “intikam grubu”ydu. Bu grubun görevi muhalifleri ve sünnileri ortadan kaldırmaktı. Bu birim Nuri el-Maliki’nin emri altında çalışıyordu.

İran Elçisi’yle sık sık görüşüyordu
Nuri el-Maliki başbakan olduktan sonra İran’ın Bağdat büyükelçisi ve Kudüs gücü yöneticilerinden Kazımi Kumi ile düzenli olarak bir araya gelmekte ve günden güne İran rejimine yakınlaşmaktadır. Örneğin adları bir çok suça ve cinayete karışan İranlı istihbarat elemanlarıyla alenen bir araya gelmekte herhangi bir sakınca görmüyor. 13 Eylül 2006’da İran’a yaptığı ziyarette Nuri el-Maliki İran rejimine yakın görünmek için Meşhed kentine gitti. Orada istihbarat bakanlığı elemanlarından Muhammed Cevad Haşimi’nin yönettiği Habilian Derneği yetkilileri ile bir araya geldi. Irak’ta faaliyet gösteren İran muhalifi Halkın Mücahitleri örgütünü bitirmek için işbirliği sözü verdi. El-Maliki aynı zamanda Irak’ta ikamet eden Halkın Mücahitlerini yok etmek için İran rejimi ile çok gizli bir anlaşma imzaladı. Hamaney 2009’da Iraklı yetkilerle gerçekleştirdiği görüşme esnasında bu anlaşmadan bahsetmeseydi hiç bir Iraklı yetkilinin bu anlaşmanın içerik ve kapsamından haberi olmayacaktı.

Wikileaks belgelerinde de adı geçiyor
Wikileaks’te yayınlanan belgelere göre Nuri el-Maliki sünnilere ve İran muhalifi Iraklı sivillere ve Baas yanlısı kişilere karşı ölüm mangası oluşturduğu ve bu mangaların çok sayıda suikast, adam kaçırma ve tutuklulara işkence yapma suçlarına karıştığı iddiaları yer almıştı.
Yine medyaya sızdırılan bazı belgelere göre Irak başbakanı Nuri el-Maliki’nin Kudüs Tugayı’ndan halen emir almaya devam ettiği ve bu tugayın direktifleri doğrultusunda İran muhalifi kişileri ortadan kaldırma konusunda işbirliği yaptığı ortaya çıkmıştı.

Hakkında çok vahim iddialar var:
Öte yandan Kuveyt el-Vatan gazetesinde yayınlanan bir makalede Nuri el-Maliki hakkında vahim iddialar yer alıyor:
“Zikar İzleme ve Bilgi Örgütü’nün verdiği bilgilere göre Irak’lı alimlerin kaçırılmasında rol oynayan İran yanlısı Davet Partisi ile Nuri el-Maliki’nin karıştığı terörist eylemlerden bazırları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.