Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

“Tersane” Kelimesi Nereden Geliyor?

“Tersane” Kelimesi Nereden Geliyor?

Bahriye imalathanesine “tersane” diyoruz. Neden böyle denildiği hakkında okuyucularımızın fikirlerinde bir merak uyanmış mıdır? Çok kimseler “tersane” ne demek diye birbirlerine sorarlar da doğru bir cevap

bulamazlar. Tophane ve saire gibi tabirlere bakılırsa bunun da aslı “tersâhane” veya “tershane” olacak gibi geliyor. Fakat bunlar da niye böyle denildiği konusunda makul bir mana ifade edemiyorlar. Bu kelime hakkında Mısır’da neşrolunan gazete şöyle diyor:

Tersanenin Arapçada aslı “dârussmâa’dır. İspanyollar bu kelimeyi Araplardan alarak “darsena”, İtalyanlar da İspanyollardan alarak “arzanale” ve “arsenal”, Fransızlar da İtalyanlardan alarak “arsenal” demişlerdir. Türkler de bu kelimeyi kendi lisanlarına naklederek “tersane” demişlerdir. Sonra Mısırlılar da Türklerden alarak ve bu kelimenin aslının Arapça olduğunu unutarak tersane kelimesini kullanmışlardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.