‘Temiz plajda Türkiye dünya ikincisi’

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

‘Temiz plajda Türkiye dünya ikincisi’1

Yılda yaklaşık 40 milyon turist ağırlayan Türkiye, uluslararası çevre ödülü olarak nitelendirilen “mavi bayraklı plaj” sayısında dünyada ikinci sırada yer alıyor.

AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığının internet sitesinden derlediği bilgilere göre, Türkiye, deniz suyu temizliği, çevre yönetimine verilen önem, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinlikler, ihtiyaçlara cevap verecek kullanım ve güvenlik kriterleri doğrultusunda verilen mavi bayrak sayısını her geçen yıl artırıyor.

Türkiye, 20 yıl önce sadece 5 plajında mavi bayrağı dalgalandırabilirken geçen yıl 397 plaj rakamına ulaştı. Bu yıl ise mavi bayrağa sahip plaj sayısı 436’ya çıktı. En fazla mavi bayrağın dalgalandığı kent ise Antalya oldu.

TÜRKİYE’NİN DÜNYADAKİ YERİ

Tarihi ve kültürel değerleri ile “turizm cenneti” olarak görülen Türkiye, dünyada 50 ülke arasında, sınırlarında mavi bayrağı dalgalandıran ikinci ülke konumunda.

Dünya genelinde bu yıl mavi bayraklı plaj sayısı 3 bin 468’e yükseldi. Mavi bayraklı plaj sayısında 578 plaj ile ilk sırada yer alan İspanya’yı, 436 temiz plajı ile Türkiye takip ediyor. Üçüncü sırada ise 395 plajla komşu ülke Yunanistan yer alıyor. Fransa’da 379, Portekiz’de 299, İtalya’da 283, Danimarka’da 250, Hırvatistan’da 99, İrlanda’da 83, İngiltere’de ise 61 plaj mavi bayrak unvanına sahip.

22 MARİNA MAVİ BAYRAKLI

Türkiye, bu yıl 22 marina da mavi bayrak almaya hak kazandı.

Dünyada mavi bayrağa sahip 697 marinanın 112’si Hollanda’da, 106’sı Almanya’da, 104’ü de İspanya’da bulunuyor.

Türkiye ise mavi bayraklı marina sayısında Fransa, İtalya ve Danimarka’dan sonra geliyor. 22 marinasında uluslararası çevre ödülüne sahip Türkiye, 7’nci sırada yer alıyor.

Hırvatistan’da 20, Portekiz’de 15, İsveç’te 13 ve diğer 40 ülkede 94 marina “temiz” unvanına sahip. Ayrıca, Türkiye’de 14 yat da mavi bayraklı ödülüne layık görüldü.

MAVİ BAYRAK NEDİR?

Uluslararası bir çevre ödülü olarak nitelendirilen mavi bayrak, deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine önem verildiğini, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğini garanti eder.

Bir marka veya “Eko-Label” özelliği taşıyan mavi bayrak ödülü konusunda plajlar 32, marinalar ise 24 kriterde değerlendirilir.

Çevrenin ve plajı kullananların korunmasını öngördüğü kadar uluslararası turizm pazarında da büyük öneme sahip olan mavi bayrak unvanı, tatil yöreleri için tıpkı tesislerdeki yıldız sayısı gibi güvenli bir standart içermekte.

Program, merkezi Kopenhag’da olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Fee) tarafından yürütülüyor.

KAYNAK: AA


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.