Tayland’da büyük patlama: 27 ölü

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Tayland’da büyük patlama: 27 ölü30874404

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta yerel saatle 19:00 civarında büyük bir patlamanın meydana geldiği bildirildi. Patlamanın kent merkezindeki turistik bir tapınağın dışında bulunan bir motosiklete yerleştirilen bombadan kaynaklandığı belirtildi.

CNN’in yerel basından aktardığına göre; Bangkok’un merkezinde meydana gelen patlamada, 27 kişi hayatını kaybetti.

AFP’ye konuşan polis sözcüsü Prawut Thavornsiri ise ölü sayısının 16 olduğunu söyledi. Yaralı sayısının ise en az 80 olduğu belirtiliyor.

Patlamanın, her gün binlerce Budist’in ziyaret ettiği Erawan Tapınağı yakınında meydana geldiği ifade edildi.

AFP’nin haberine göre; Tayland Savunma Bakanı Prawit Wongsuwong, bombacıların turizme zarar vermek için ‘yabancıları’ hedef aldığını söyledi. Wongsuwong, “TNT’ydi. Bunu yapanın hedefinde yabancılar ve turizme, ekonomiye zarar vermek vardı” dedi.

Olayın hemen ardından Channel 9 televizyonuna konuşan Polis şefi Chakthip Chijinda, “ilk bulguların, tapınağın içindeki bir bombanın patlamaya neden olduğunu gösterdiğini” ifade etmişti. AFP’ye konuşan bir kurtarma görevlisi de “Bombaydı, Bir motosikletin içinde olduğunu düşünüyorum… Çok büyüktü, cesetlere baksanıza” dedi.

Aek Angsananond adlı üst düzey bir polis yetkilisi ise Reuters’a yaptığı açıklamada, patlamanın motosiklete yerleştirilen bir bombadan kaynaklandığını söyledi.

Polis ölenlerden 10 kişinin Tayland vatandaşı, birinin Çinli, birinin ise Filipinli olduğunu açıkladı.

Bomba imha uzmanlarının, başkent Bangkok’ta iki bomba daha tespit ettiği ifade edildi. Bölgede bulunan ikinci bir bombanın imha edildiği açıklandı.

Sosyal medyada patlamanın görüntüleri paylaşıldı ve bölgedeki binaların tahliye edildiği belirtildi.

Olay yerinde bulunan bir Associted Press muhabiri, patlamanın ardından bir ceset ve insan vücudu parçaları gördüğünü bildirdi.

Tapınağın Bangkok’un ticari merkezinde Rajprasong’da ana yolun üzerinde bulunduğu ve etrafında üç büyük alışveriş merkezi olduğu belirtildi.
Korkunç patlamanın hemen ardından olay yerinde yaşanan panik böyle görüntülendi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. 1960’lardan bu yana Tayland’da faaliyet gösteren ayrılıkçı radikal dinci bir örgüt, ülkenin güneyinde bombalı saldırılar düzenliyordu.

Fakat BBC muhabiri Jonathan Head, bu tür bir saldırının Bangkok’ta daha önce görülmediğini bildirdi.
Patlamanın ardından bölgede bulunan araçların camları kırıldı, motosikletler etrafa saçıldı.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.