Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Taş Kaplama

Taş Kaplama

Romalılardan önceki yolların kaplanmasıyla ilgili çok az gerçek kayıt bulunmaktadır. Fakat ilk çağlar insanın taş örmeciliğindeki ustalığı gözönüne alınırsa, eski uygarlıkların çok kullanılan yollarında, kaplama olarak küçük paket taşlarından yararlanıldığı varsayı-labilir. Kurutulmuş toprak, patika insan ve hayvanlar üzerinden geçe geçe pekişebilir ama gene de te-
kerleğe dayanıklı değildir, çünkü tekerlek yüzeyi keser ve kırar.

Romalıların yaptıkları yolların (3) mühendisliği konusunda yazılı belgeler mevcuttur. Açıklamalar ayrıntılıdır ve arkeologların kazılar sonucu ortaya çıkardıkları yolların bazı bölümleri bugüne değin hiç bozulmadan kalmışlardır. Yapımına M.Ö. 312’de başlanan ve Brindisi’yi Roma’ya bağlayan Appian Yolu böyle bir örnektir. Çift yönlü ara şeriti 4.5 m genişliğindeki bu yol, beş kat döşenmiş ve su basmasını engellemek için üç ayrı yöntem kullanılmıştır: toprak düzeyinden yüksek yapılmıştır; ortası kavislidir; iki yanına da hendekler kazılmıştır. Kaplama olarak çakıllı kum üzerine (Güney İtalya’da bol bulunan) lâv taşı kullanılıyordu. Roma yollarının çoğunda temel için kullanılan büyük taşlar, kireçli harç yada poz-zuloana (doğal volkanik çimento) ile karıştırılır ve bu bir çeşit beton oluştururdu. Roma yollarının yüzeyleri yerel malzemeye ve bu malzemenin sağlanma kolaylığına göre değişirdi.

Romalılar yol yapımında ucuz ve bol bulunan köle emeğinden yararlanmışlardır. Kölelerin çalışmasını askerler denetlemekteydi. Onlardan sonra Ortaçağın sonuna değin hiç bir devlet, değil yeni yol
yapmak, Romalıların yapmış oldukları yolları onaracak olanağı bile bulamamışlardır.

Modern yol yapım teknolojisi,

XVIII. yüzyılda Fransa’da gelişmeye başlamıştır. 1720’de Fransız ordusunun bünyesi içinde Corps des Ingénieur des Ponts et Chaussées kurulmuştur. Yirmiyedi yıl sonra Ecole des Ponts et Chaussées, sivillerin de gidebilecekleri bir devlet koleji haline getirildi. İyi bir mühendislik uygulaması ile ekonomik açıdan maliyeti yüksek olmayan ilk yolları Pierre Tresaguet (1716-96) tasarlamış ve yapmıştır. Tresaguet’e göre dayanıklı bir yolun iki koşulu vardır: sağlam bir alt yapı ve suya dayanıklı bir kaplama (6).

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.