Tabaklar Rafa Kalktı! Artık Herkes Yemeğini Böyle Yiyor!

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Taneli yiyeceklerden makarna ve sebzelere, kaselerin bugünlerde tabakların yerini aldığı kesin. Bazıları için kaseden yemek geleneksel olarak bir rahatlık sağlasa da, çoğu insan için kaseler porsiyonları kontrol etmeye yarıyor.
Sebastapol, Kaliforniya’da organik tavuk markası Hip Chick Çiftliği’nin kurucusu olan Jennifer Johnson’a göre kaseden yemek beynimizi kandırıyor. Johnson: “Porsiyonlar kasede daha rahat bir şekilde kontrol edilebiliyor, her şey bir bütün halinde durduğu için daha çok yiyecek varmış gibi bir izlenim yaratıyor” diyor. “Yiyecekler tabakta dağılır, tabağın boyutuna göre sanki daha az yemek yeniyormuş gibi hissedilir ve bu yüzden insanlar tabaklarını daha çok doldurma eğilimindedir.”
Bir dahaki sefere yemek alırken şunu düşünün: Kasede yediğiniz yemek standart bir tabakta yediğiniz yemekten daha doyurucu görünür.”
“Porsiyon kontrolü rejim yapan ya da aşırı yemekten kaçınıp daha az yemeye çalışan insanlar için oldukça önemlidir.” diye ekliyor Johnson. “Tabaktan kaseye geçiş gibi basit bir değişim yediklerinizi temelli etkileyebilir.”
Denver’da lisanslı diyetisyen ve yaşam koçu olan Katie Proctor’a göre yemek saatinde tabak yerine kase tercih etmek Amerikalıların yedikleri şeyleri kendilerine göre uyarladıkları ve deneyimledikleri yöntemlerden sadece bir tanesi.
Proctor “Kase size o an ne yemek istiyorsanız bunu karıştırma ve yaratma imkanı sunuyor” diyor. “Bir gün pilav, tatlı patates ve brokoli kullanarak köri soslu bir yemek tercih edebilir, bir diğer gün ise acılı bir kase yemeği yapabilirsiniz. Kasede yemek yerken bir restorandan standart bir tabakta sipariş ettiğiniz yemeğe göre aynı kısıtlamalara maruz kalmazsınız.”
Kasede yemek yemenin kötü bir yanı da var, tercih ettiğiniz her malzeme sağlıklı olsa da, eğer kendinizi sınırlamazsanız sonuçta kalori açısından oldukça zengin bir yemek yapabilme ihtimaliniz var. O yüzden yemeklerinizi olabildiğince dengeli tutmaya çalışın. Proctor bir kompleks karbonhidrat (kahverengi pirinç gibi), bir saf protein (ızgara tavuk gibi) ve çok sayıda sebze kullanmanızı tavsiye ediyor. Daha sonra lezzet katmak için istediğiniz bir sosu ya da baharatı tercih edin.
“Kullanacağınız malzeme ister salata sosu, ister Meksika sosu ya da peynir olsun, sadece birini seçin fakat sakın hepsini eklemeyin.”
Yemek tarifleri sunan bir internet sitesi olan Yummly’de diyet, beslenme ve sağlık bölümü sorumlusu Edwina Clark, kaselerin oldukça geniş renk skalasının yemeklerimizi de renklendirdiğini söylüyor. “Tahıllar için kullanılan kaseler, makarna kaseleri ve sebze kaseleri, ağırlıklı olarak sebzeler için kullanılan kaseleri bir sanat serine dönüştürdü, en sıkı et severlere bile artık bu kaseler cazip geliyor. Sebzelerin kalori miktarları düşüktür ve lif, A vitamini, C vitamini, folik asit, K vitamini ve potasyum gibi sağlığınıza iyi gelecek sayısız besleyici özellikleri vardır.”
Ayrıca kendinizin süsleyebileceği kaseler de ailenizle kaliteli zaman geçirmenizi sağlar.
Mayıs ayında yayınlanacak olan “Great Bowls of Food” adlı kitabın yazarı Robin Asbell kaseler için şunları söyledi: “Kaseler ailenin her üyesi için farklı bir şekilde tasarlanabilir ve bu sayede herkes tabağına sadece istediği yiyeceği koyabilir. Malzemeleri hazırlayıp kendinize bir yemek yapabilir ve tek başınıza yiyebilir ya da büyük bir grupla yemeğinizi paylaşabilirsiniz.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.