Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SÜTÇÜ İMAM

sütçü imam

sütçü imam

SÜTÇÜ İMAM (1871-1922) Kahramanmaraş’ta 1871 yılında doğmuştur. Nüfus kaydında babasının adı Kireççi Oğlu Ömer’dir. Anasının adı Emine’dir. Asıl adı imam olan bu zat, imamlıkyaptığı mescid civarında bir sütçü dükkanında süt ve simit satmakta iken mâlum olay meydana gelmiştir.
23 Şubat 1335 (1919) dan beri İngiliz İşgali sırasında Kahramanmaraşlı ErmenilerinTürkleraleyhine giriştikleri hayasızca ve çeşitli tezvir ve iftiralar sinirleri iyice germişti. 30 Ekim 1919 da işgalin Fransız kuvvetlerine devri Ermenileri iyiden iyiye şımarttı. Tezahürat ve taşkınlık yapmaları Kahramanmaraşlıları can evinden vurmuştu. Ertesi gün işgal kuvvetlerine başka şehirlerden katılmış olan Ermenilerle şehirde dolaşan Fıransız askerlerinin Uzun Oluk Hamamından çıkan bir Türk Kadınının peçesini açmak istemeleri bardağı taşıran son damla oldu. Sessizce
dükkanında oturan İmam gizlediği tabancasını çe- kerektek başına Fransız askerlerinin üzerine yürüdü. Bu sırada kadının çığlığı üzerine civar kahvelerden vak’a mahaline yetişen Türklere işgalci askerler ateş etmiş ve Çakmakçı Sait vurulmuştu. Sütçü imam çektiği tabancasını kılıfına sokmadı. Tek başına ortalığa dalarak tabancasını müstevli askerler üzerine boşalttı. Birtanesini vurdu. Halkın yardımıyla oradan uzaklaştı ve dağa çıktı, işgal kuvvetleri takip ettiler ise de, İmamı ele geçiremediler.
Düşmanın Kahramanmaraş’tan kovulduğunu hatta Cumhuriyetin ilan edildiğini idrak eden Sütçü imam, Cumhuriyetin ilanı dolayısıyla Kaleden 101 pare top atışı yaparken namlunun ısınmasından dolayı ağızdan dolma top patlamış Sütçü imamı kale burcuna sermiştir. Yaralı olarak Alman Eytamhane- sindeki hastaneye kaldırılan imam kurtarılamayarak yedi gün sonra vefat etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.