Suriyeliler ölüyor Şam eğleniyor

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Suriyeliler ölüyor Şam eğleniyor1

Dört bir yanı kan gölüne dönen Suriye’nin başkenti Şam’daki otellerde rejim yanlıları sabahlara kadar dans festivalleri düzenliyor

Suriye’de Beşar Esad rejimi muhaliflerin üzerine varil bombaları yağdırmaya devam ederken, başkent Şam’da ise bambaşka bir hayat yaşanıyor. Mart 2011’den bu yana 240 bin kişinin öldüğü ülkenin başkentinde kısa bir süre önce tango festivalinin yapıldığı ortaya çıktı. İngiliz ve Fransız basınındaki haberlere göre Şam’da bulunan Dama Rose Otel’de geçtiğimiz cuma günü başlayıp pazar akşamına kadar süren bir etkinlik düzenlendi. Otelin terasındaki Şam Tango Festivali’ne binlerce kişi katıldı. Davetliler cep telefonlarıyla çektikleri görüntüleri paylaşmayı ihmal etmedi. Videolarda davetlilerin keman ve akordion eşliğinde dans yarışmaları da düzenledikleri görüldü. Organizatörlerin paylaştığı davetiyelerde ise sabaha kadar süren festivale bir kişilik giriş biletin 3000 bin Suriye lirası (yaklaşık 45 TL) olduğu duyuruldu. İngiliz Times gazetesindeki haberde katılımcılardan bir işkadınının etkinlik sırasında mikrofonu eline alıp ve “Ordumuz yıkılmayacak. Hatalarına rağmen hükümetimiz hayatta. Acılar ancak tango ile diner” dediği aktarıldı.

62 SİVİL ÖLDÜ
Öte yandan rejime bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflerin kontrolündeki yerlere ağır silahlarla saldırıları sonucu 62 kişinin öldüğü bildirildi. Suriye İnsan Hakları Örgütü’nden yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarının denetimindeki yerlere havadan varil ve vakum bombaları, karada ise roketlerle saldırdığı belirtildi. Açıklamada, Suriye rejimine bağlı güçlerin saldırılarında İdlib’te 30, Deyru’z Zor’da 9, başkent Şam’ın banliyölerinde 15, Dera’da 6, Halep ve Hama’da birer kişinin öldüğü ifade edildi. Ölenlerden 13’ünün çocuk, 5’inin kadın olduğu kaydedildi.

ESAD’IN KUZENİ GÖZALTINA ALINDI
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın amcasının oğlu Süleyman Esad’ın güvenlik güçlerince gözaltına alındığı bildirildi. Suriye resmi haber ajansı SANA, geçen hafta Lazkiye’de Albay Hesan Şeyh’i öldüren Süleyman Hilal Esad’ın güvenlik güçlerince gözaltına alındığını duyurdu. Süleyman, birkaç günden bu yana Lazkiye’de güvenlik güçlerince aranıyordu. Lazkiye’de bir grup gösterici Esad ailesi tarafından öldürülen Alevi albay için kent merkezinde gösteriler düzenleyerek Süleyman’ın yargılanıp idam edilmesini talep etmişti.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.