Suriyeliler “güvenli bölge”yi bekliyor

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Suriyeliler “güvenli bölge”yi bekliyor1

Halep’in Azez ilçesinde yaşayan Arap ve Türkmenler, Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan “güvenli bölge”nin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyor.
Türkiye, Suriye sınırında DAEŞ’ten arındırılması hedeflenen “güvenli bölge”ye ilişkin girişimlerini sürdürüyor.
Son günlerde DAEŞ ile muhalifler arasında yoğun çatışmalara sahne olan Azez ilçesinin Türkiye sınırına yakın köylerinde yaşayan Suriyeliler ise bu planın ivedilikle hayata geçirilmesini istiyor.
Esed rejimi ve DAEŞ tehdidi altında hayatını sürdüren Azez halkı, Türkiye’nin ortaya koyduğu planın bölgeye huzur getireceğine inanıyor.

“TÜRKMENLERE YÖNELİK TEHCİR SON BULACAK”

Azez’de inşaat malzemesi ticaretiyle uğraşan Ahmet Yasin, “Özellikle uçuşa yasak bölge uygulamasının getirilmesi halinde, başta DAEŞ olmak üzere rejim, PYD gibi örgütlerin Arap ve Türkmenlere yönelik tehciri sonu bulacak. Bunun yanında Esed’in bombardımanının önüne geçilecek. Yaklaşık 4 yıldır bombalar altında yaşam sürüyoruz. Burası, Türkiye’ye çok yakın bir yerleşim birimi. Halk en çok varil bombalarından korkuyor. Türk hükümetinden güvenli bölgeyi bir an önce oluşturarak topraklarımızı ele geçirmeye çalışan DAEŞ ve PYD’yi engellemesini istiyoruz” dedi.
Kemal Mustafa ise “Sürekli patlamalar ve çatışma sesleri duyuyorsunuz. Burası yıllardır Türkmen bölgesi. Türk devleti gelip bize yardım ederse rahat etmiş oluruz. DAEŞ ve Esed’den kurtulmak istiyoruz. Türk devleti bize yardımcı olursa bu zulümden kurtuluruz” ifadesini kullandı.
Meryem Yasin de Türkiye’nin güvenli bölge planını desteklediklerini söyledi.

KAYNAK: AA


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.