Stresi Bitirecek Kanıtlanmış Yöntemler

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Günlük yaşantımızda kafamıza taktıklarımızdan uzaklaşmak için birkaç yöntem var. Çok zor görünse de aşağıdaki yollardan biriyle kafanızı dağıtıp daha iyi hissedebilirsiniz.

Stres dediğimiz şey hepimizin dilinde. Her şeyin başı sağlık derler ya aynı şekilde her sorunun başı stres bizler için. Çoğu kişi stresi modern zaman hastalığı gibi görse bile insan vücudunun bu illet duygu durum şeklinden etkilendiğini birçok bilim insanı onaylıyor. Peki uğruna kitaplar okuduğumuz hal ile başa çıkmaya ne dersiniz? İşte etkili yöntemler.

MASAJ YAPTIRIN

Masaj, stresten arınmak ve rahatlamak için çok etkili bir seçim olacaktır. Sınava hazırlanan  Japon öğrencilere yapılan küçük bir araştırmada, sırt masajının kas sertliğini azalttığı ve stresle bağlantılı bir hormon olan kortizolü azalttığı anlaşılmış.

MEDİTASYON YAPIN

Meditasyon rahatlamak için sıklıkla başvurulan yollardan birisi ki birçok araştırma da bunu destekliyor. Meditasyon, rahatlamak için yapılan diğer aktivitelere kıyasla daha etkili sonuçlar veriyor.

SICAK BANYODA RAHATLAYIN

İşte stres dolu bir gün geçirdiyseniz sıcak banyoda kendinizi rahatlatın. National Institutes of Health’e göre sıcak bir banyo vücuttaki kan akışını hızlandırarak kas sertliğini azaltıyor ve eklem ağrılarınızı gideriyor. Azalan ağrılar ise rahatlamış bir beden ve zihin demek.

SAUNAYA GİDİN

Sauna stresi dindirmek için oldukça etkili bir yol. Birçok araştırma, saunanın astım, kronik bronşit, konjestif kalp yetmezliği ve romatizmaya iyi geldiğini gösteriyor.

DERİN NEFES ALIN

Derin nefesler alın
Gergin ve kaygılı olduğumuzda hızlı ve kısa nefes almaya başlıyoruz. Derin nefesler alarak, beyne giden oksijeni arttırabilir ve sinir sistemimizin rahatlamasına yardımcı olabiliriz.

AYAK PARMAKLARINIZI ÇEKİN

Ayak baş parmaklarından başlayıp seviyeli bir şekilde 5 saniye parmaklarınızı çekerek kaslarınızın gevşemesine yardımcı olabilirsiniz. Bu yöntem farkındalığınızı arttıracak ve rahatlamanızı sağlayacak.

MÜZİK DİNLEYİN

Araştırmalara göre, tipik bir stres anını müzik dinleyerek daha çekilebilir bir hale getirebilirsiniz. Müzikle tedavi olarak adlandırılan başlı başına bir yöntem bile var.

BİRAZ YALNIZ KALIN

Çok fazla yalnız kalmak insanı gerginleştirse de, dengeli bir yalnızlık size iyi gelecektir. 1997’deki bir araştırmaya göre zamanının bir bölümünu yalnız geçiren gençler daha pozitif deneyimler elde ediyor.

HAREKET EDİN

Biliyorum çoğumuz ‘spor’ için vakit bulamıyoruz. O yoğunluk içinde nedense ikinci plana attığımız şey hareket etmek oluyor. Spor yaparak daha çok yorgun hissedeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Spor sayesinde vücudunuzda oluşan değişimler sizi daha dinç yapıyor. Mutlaka spor salonlarına tıkılın ve saatlerce orada çalışın demiyorum ama gün içinde 10 dakikalık bölümler halinde yerinizden kalkın ve yürüyün. Gün sonunda 40 dakikaya ulaşacak şekilde planlayın. Bu bile işinizi doğru ve stresten uzak kalarak yapmanıza yardımcı olacaktır.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.