Standart Bakır kablo İle İnternette Hız Rekoru Kırıldı

Standart Bakır kablo İle İnternette Hız Rekoru Kırıldı

internet

Bir grup araştırmacı geleneksel bakır telefon kablosu kullanarak saniyede 10 gigabits (Gbps) veri transferiyle bir rekor gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Bell Labs’tan yapılan açıklamada iki çift 30 metrelik standart telefon kablosu kullanarak laboratuvar ortamında bu hıza erişildiğini vurgulandı.

Açıklamada bu teknolojinin normal kullanıcılar için 1 Gbps hıza uygulanabileceği belirtildi.

 

Böylelikle internet hızını arttırmak için yüksek maliyetli fiber kablo kullanımı azaltılabilecek.

Bell Labs’ın sahibi Alcatel-Lucent yeni sistemin evlere gelen fiber kablo bağlantısı hızından farklı olmayacağını belirterek fiziksel ve ekonomik olarak fiber kablo sisteminin kurulmasının masraflı olduğu bölgelerde bu sistemin kullanılabileceğini söyledi.

Lucent, “Diğer bir ihtimalle fiber kablolar bina girişlerine kadar getirilebilir ve geri kalan katlara ise bakır kablolarla bağlantı çekilebilir” dedi.

Fakat Davies Murphy Group’tan baş teknoloji analisti Chris Green, yeni yöntemin birçok kullanıcının yavaş bağlantı hızını çözmeyeceğini söyledi.

Green, “Taşra bölgelerinde yaşanan ana sorun kullacıların telefon bağlantı noktasından uzak olmasından kaynaklanıyor” dedi.

Green, Bell Labs’in yeni yönteminin telefon bağlantı noktasına yakın olan haneler için geçerli olabileceğini dile getirdi.

Fakat Green de yeni yöntemin hızlı internet masraflarını azaltabileceğini vurguladı.

Yeni bir sistem kullanıldı

Bell Labs ekibi Belçika’nın Antwerp kentindeki laboratuvarlarında hız rekorunu kırmak için G.fast sistemine alternatif XG-Fast adını verdikleri yeni bir yöntem geliştirdi.

Bunun için G.fast sisteminin veri transferinde kullandığı 106 MHz aralığına karşın 500MHz aralığı genişliğinde yeni bir aparat geliştirdi.

G.fast sistemi 100 metrede saniyede 700 megabit hızla veri taşırken, yeni yöntemle tek doğrultuda 30 metrede saniyede 10 Gbp hıza ulaşıldı.

70 metrede ise çift yönlü indirme ve yükleme sağlayacak saniyede 1 Gbp hız elde edildi.

Ölçüm sistemi

Veri bağlantı hızları genellikle bit olarak ölçülüyor. Buna göre:

1,000 bit = 1 Kilobit

1,000Kb = 1 Megabit

1,000Mb = 1 Gigabit

1,000Gb = 1 Terabit

Veri depolaması ise byte olarak ölçülüyor. Buna göre:

8 bits = 1 byte

1,024 bytes = 1 Kilobyte

1,024KB = 1 Megabyte

1,024MB = 1 Gigabyte

1,024GB = 1 Terabyte

Kısaca, 10 Gpbs bağlantı hızı ile dakikada 75 GB veri indirilebilir. Bu 11 dolu müzik CD’sine eş geliyor.

Kaynak:BBC Türkçe

2 yorum

  1. süper olur o zaman desenize hızlı internet denelen olay 100 katına çıkar desenize işte bu haberinize bayıldım ya bu internet yavaşlığından bunlmışken ferahlatan bir internet hızı oldu

    • merhaba
      hepimiz için iyi haber öyleki bütün insanların sorunu aynı internetin yavaş olması ama yakın bi zamanda bu sorunda kalkıcak ortadan
      iyi günler diliyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*