Anasayfa » wiki » Sözünde Durmak

Sözünde Durmak

Sözünü tutmak kişinin vaat ettiği şeyi yerine getirmesi, üstlendiği her türlü görev ve sorumluluğu ifa etmesidir. Ahitlere vefa göstermek doğru, dürüst ve güvenilir olmanın bir gereğidir.
İş hayatında, aile hayatında, kişisel ilişkilerde, kısacası hayatın her lahzasında bir söz verme vardır. Allah ile, insanlarla ve eşya ile ilişkilerinde kişinin verdiği sözlere sadık kalması müslüman- lığın göstergesidir. Aksi bir yol tutmak ise Peygamberimizin<s a s ) de ifade buyurduğu gibi münafıkça bir ahlâktır.Müslüman ahlâkına sahip bir kişi antlaşma yaptığında gereğini yerine getirir. Allah’ın korunmasını emrettiği şeyleri korur. Antlaşmalarının Allah’a verilmiş sözler olduğunu bilir ve gereğini özenle yerine getirir. Hele bir de sözünü yeminle bağlamışsa bunun Allah’ı kendine kefil kılmak olduğunu bilir, pekiştirdikten sonra sözünü asla bozmaz.
Yüce Rabbimiz
buyuruyor ki:
“Verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü söz (veren sözünden) sorumludur”
(isrâ 17 / 34).
Okuduğunuz âyet meâli hakkında düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Sözlerini tutan insan aynı zamanda hem Ahde vefanın anlamını ahdine hem de muhataplarına vefa kavramamış bir insangöstermiş olur. O, saygılı, doğru, dürüst, dan yalan, hile, saygıhakkaniyede davranan, maddeten ve sizlik, emanete hıyanet mânen temiz olmayı seven biridir. beklenebilir.
Sözünde duran kimseler, içinde yaşadıkları toplum tarafından da sevilirler. Dürüsdükleri, eminlikleri ve güvenilir oluşları sebebiyle herkes onlara saygı ve güven duyar. Böylece toplumda birlik, beraberlik ve barış hâkim olur.
Sözlerini çiğneyip duran, yalan dolana sapan insanlarsa hem kulların hem de Allah’ın sevgisinden
uzaklara düşer; yalnız ve mahzun bir hayat sürerler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.