Sosyal Ağlarda Aşkı Yakalama Şansınız %

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Sosyal Ağlarda Aşkı Yakalama Şansınız

Sosyal Ağlarda Aşkı Yakalama Şansınız %

Aşkın yakın geçmişi…

Sevgililerin buluşmasının ve hatta konuşmasının bile büyük bir hayal olduğu zamanlara kadar gitmeyeceğiz. Ancak bundan 5–10 yıl önce bile her şey çok daha farklıydı. Okulda, işte ya da mahallenizde birini görür ve beğenirdiniz. O andan sonra işe ya da okula gitmek için bir sebebiniz daha olurdu. Kendinize daha çok dikkat eder, köşedeki bakkala giderken bile eşofmanlar yerine güzel kıyafetler giymeye çalışırdınız. Elbette bunu ailenize ve etraftakilere belli etmeden yapabilmek de büyük bir meziyet sayılırdı.

Birkaç zaman birbirinizle gözlerle anlaşıp ardından ikinci aşamaya geçerdiniz. Bir şekilde arkadaş ortamı yaratılır ve isimler öğrenilirdi. Bunu takiben telefon numarası ya da e-mail adresi alınmaya çalışılırdı. Tabii bunun için uzun ve sabırlı bir dönem gerekirdi. Kızlar erkeklerden bu gibi taleplerde bulunmaz, erkekler de reddedilmemek için bu bilgileri gidip kendisinden öğrenmektense kızın arkadaşlarından alma yolunu seçerdi

Bir süre sonra arkadaşlık adı altında sosyal ağ sitelerinde konuşulur, arkadaşlarla birlikte buluşulur ve yeterince çaba harcandığı hissedildiğinde “çıkmaya” başlanırdı.

Bu süreç öyle yavaş işlerdi ki o an beklemekten sıkılırdınız. Ancak ileride dönüp baktığınızda ne kadar güzel çabalarmış der ve o ilişkiyi sahiplenirdiniz. Çünkü uğraşlarınız sayesinde o ilişkiyi hak ettiğinize inanırdınız…

Modern aşklar…

Ve insanoğlu teknolojiyi yarattı… Artık herkesin bir telefonu, birkaç e-mail adresi ve Facebook, Twitter gibi sosyal ağ hesapları var. Artık gördüğünüz birinin ismini Googleda arayıp birkaç saniye içerisinde lise numarasına kadar her türlü kişisel bilgisine ulaşabiliyorsunuz.

Ardından arkadaşınız olarak ekliyorsunuz. Gerçek dünyada bir selam vermek için günler geçeceğine, bu sayede kısacık bir sürede hatta bazen 5 dakika içerisinde sohbet etmeye başlıyorsunuz. Hem de üstünüze başınıza dikkat edip kendinize bakmanıza gerek yok. Karşınızdaki sizin pijamalarla yatakta uzandığınızı bilmiyor. Sizi muhtemelen fotoğrafınızdaki halinizle hayal ederek konuşuyor.

Yarım saat içerisinde birçok şey anlatıyor ve öğreniyorsunuz. Sohbet ilerledikçe içeriği de değişebiliyor. Defalarca görüşmeye, mesajlaşmaya gerek kalmadan yani uğraşmadan sözleşiyor ve ertesi gün buluşmak için heyecanlanıyorsunuz. Bu kadar hızlı başlayınca devamında her şey de hızlı gelişiyor.

Önceden arkadaşlarınızın içerisinde bile dile getirmekten korktuğunuz ilişkilerinizi artık Facebook aracılığıyla yüzlerce kişiye yayınlıyorsunuz.

Tabii genellikle işler düşündüğünüz gibi gitmiyor ve sonuç hüsran olabiliyor.

İşte bunu kanıtlar nitelikte bir araştırma:

Mens Fitness ve Shape isimli iki Amerika kaynaklı derginin yaptığı yıllık araştırma sonucunda sevgililerin eskide olduğundan çok daha kısa sürede cinsel birliktelik yaşadığı ortaya çıktı.
1200 kişilik gönüllü arasında yapılan ankette, her 5 kadından 4ü ve her 5 erkekten 3ü Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin çiftlerin cinsel birliktelik yaşamasını hızlandırdığını savunuyor.

Araştırmada gönüllülerin %65i çıkma teklifini bir mesajla aldığını ve %49u ise bunun Facebook mesajları yoluyla yapıldığını belirtti

Toplumun çoğunluğu ise dışarıya çıkacakları kişiyi Facebook, Twitter ve Googleda arıyor.

Tabi kişilerin Facebook aracılığıyla ayrılması ise eskide olduğundan daha kolay bir hal alıyor. Cesaretinizi toplayıp telefonla aramak ya da buluşmak yerine kişiler Facebookdan mesaj gönderme yolunu seçiyor.

Şimdi düşünün… Her şeye çok daha çabuk ulaşıyor olabiliriz, istediğimizi elde etmek için karnımıza kramplar girmesine gerek kalmayabilir ancak madalyonun öteki yüzü de var… Teknoloji böylece sadece hayatı hızlı yaşamanıza değil kişisel bakımınızı ihmal etmenize de neden oluyor…


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.