Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

sorular ve cevaplar

SORU: KİMSENİN BULUNMADIĞI YERDE AVRET MAHALLİNİ ÖRTMEK GEREKİRMİ ?

Avret mahallini örtmek, Hakk’ın hemde halkın hakkı bulunan bir husustur. Bu itibarla, kendisinden başka kimsenin bulunmadığı bir yerde  dahi avret mahallinin örtülmesi, sahih olan kavle göre vaciptir. Peygamber Efendimiz sav. bir Hadisi şerifilerinde:  Avret mahallimi içimdeki elbisemden gizlemek mümkün olsa elbette ondan bile gizlerdim. buyurmuşlardır. Hz. Ali ra. İnsan avret mahallini açonca yanındaki melekler utancından yüzlerini çevirirler. buyurmaktadır

SORU:  SAKALI KESMENİN HARAM OLDUĞUNA DAİR

Sakal bırakmak sünnettir. Hiç sakal bırakmamış bir kimsenin tıraş oması bu sünneti ihmal olmaktadır. Bunun hükmüde kerahatle ifade edilir. Şayet sakalı bırakırda sonra keser ise, bu kerahet, katmerleşerek haram olur. Çünkü sünneti hor görme anlamı taşımaktadır. Yoksa mutlak mânâda sakalı tıraş haram olsa, bırakmasının da farz veya vacib olması gerekir. Hükme medhar olacak noktayı iyi tesbit etmek gerekir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.