Sony Xperia Z5 Compact Ne Zaman Çıkacak – Özellikleri İncelemesi Ve Fiyatları – Fiyatı, Çıkış Tarihi

Sony Xperia Z5 Compact Ne Zaman Çıkacak – Özellikleri İncelemesi Ve Fiyatları – Fiyatı, Çıkış Tarihi

Sony Xperia Z5 Compact ne zaman çıkacak ve fiyatları ne kadar çok merak ediliyor. Modelin çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri incelemesi

Çok merak edilen modellerden olan Sony Xperia Z5 Compact hakkında birçok haber çıkıyor. Özellikleri çok merak edilen modelin fiyatı da çok araştırılıyor. Sony Xperia Z5 Premium modeli kadar çok merak edilen bu Sony Xperia Z5 Compact modeli, detaylı incelemesi ile haberimizde yer alıyor. Sony firmasının Xperia telefonları ile yakaladığı başarıyı devam ettirmek istemesi çok dikkat çekiyor. Fiyatı ile gündemde olan bu telefon modeli de firmanın satış rakamlarını arttırmak için gelecekmiş gibi gözüküyor. Çıkış tarihi henüz belirlenmemiş olan Sony Xperia Z5 Compact ne zaman çıkacak diye de çok merak ediliyor. Sony Xperia Z5 Compact modeli özellikleri incelemesi hakkında merak edilenlerin hepsi Ajanshaber.com’da.

SONY XPERİA Z5 COMPACT İNCELEMESİ

Sony Xperia Z5 serisi tanıtılırken Xperia Z5 Compact da çok büyük ilgi görmüştü. Z5’i beğenen fakat büyük ekran tercih etmek istemeyenler için çok cazip bir seçenek olan Sony Xperia Z5 Compact, boyutu daha ufak olsa da Z5 kadar yüksek performans vadediyor. 4,6 inç boyutunda olan Sony Xperia Z5 Compact, kullanımdaki kolaylığı ve tasarımdaki şıklığı ile kullanıcılarının çok memnun kaldığı bir model oldu. Xperia Z5 Compact, ile büyük ekranlı olan Xperia Z5 pek de farklı değil. İşlemcileri, kameraları, işletim sistemleri ve sensörleri gibi pek çok özellikleri tıpatıp aynı. Ufak tefek farklılıklarından en çok dikkat çeken ise Xperia Z5’in daha küçük boyutlu olması.

4,6 inç ekranlı Sony Xperia Z5 Compact’ın temelde serinin diğer bireylerinden pek farkı yok fakat Xperia Z5’in yanında daha kalın duruyor. Tüm üreticiler incelik yarışındayken Xperia Z5 Compact’ın 9 mm’lik kalınlığında olması, teknoloji dünyasında beklenmeyen bir hareket oldu. Öte yandan akıllı telefonda bağlantıların ve parmak izi okuyucu sensörünün üzerinde bulunduğu çerçeve, Xperia Z5’in metal çerçevesinin aksine plastikten üretilmiş. Akıllı telefonun sağ kenarı üzerinde parmak izi okuyucusu, ses kontrol tuşları ve hem kamerayı açmaya yarayan hem de deklanşör görevi gören kamera tuşu da yer alıyor. Sol tarafta uzunca bir kapağın altına konumlandırılmış olan SIM ve microSD kart girişleri de mevcut. Telefonda USB girişi ise kasanın alt kısmında bulunuyor. Xperia Z5 Compact’ın sarı, mercan, siyah ve beyaz olmak üzere dört farklı renk seçeneği de bulunuyor.

Sony Xperia Z5 Compact’ta 720p ekranı seçmiş olan Sony, yine beklenmedik bir şey yaşatıyor. Kendi fiyat seviyesindeki ürünler arasında Full HD ekranlı ürünlere denk gelmenin mümkün olduğu doğru. Öte yandan serinin kendi içinde 4K ekranlı bir model bile bulunurken Xperia Z5 Compact’ta 720p çözünürlükten daha yüksek bir performans sunabilirmiş diye düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Fakat ekranın çözünürlüğü IPS LCD panelin kalitesine etki etmiyor. Ekran Full HD olmasa da panelin ürettiği renkler ve kontrast oldukça başarılı ve beyazlar ve siyahlar olması gerektiği gibi görünüyor. Ekrana yönelik bir diğer başarı ise farklı açılardan ekrana bakıldığında da renklerde herhangi bir bozulma yaşanmıyor. Modelin fiyatı hakkında ise bilinen bir şey yok. Fakat Sony Xperia Z5 Premium modeli 3000 TL civarında olacağı için Compactmodelinin de yüksek fiyatları olması bekleniyor. Sony Xperia Z5 Compact ne zaman çıkacak sorusuna ise kesin bir cevap vermek güç.Modelin çıkış tarihinin Premium’dan sonra olması bekleniyor.

SONY XPERİA Z5 COMPACT TEKNİK ÖZELLİKLERİ

İşletim sistemi ve işlemcisi de Xperia Z5 ile aynı olan Xperia Z5 Compact’ın Geekbench 3 çoklu çekirdek 2961, tek çekirdek skoru ise 917 olduğu belirlendi. Ekran çözünürlüğünün düşük olması ve aynı işlemciyi kullanıyor olmalarına rağmen Xperia Z5 Compact’ta 3 GB yerine 2 GB RAM bulunuyor olması, benchmark sonuçlarını tabii ki de etkiliyor. Fakat pratikte işlem gücünün epey yüksek olduğu da ayrı bir gerçek olarak dikkat çekiyor. Oyun oynarken veya başka bir sebeple yoğun kullanımda, telefonun fazlasıyla ısındığını da söylemek mümkün.

Kamerası ve kamera arayüzünde de Xperia Z5’le aynı noktada olduğu için Xperia Z5 Compact’ın da çekim sonrası yaşattığı gecikmeden bahsetmek mümkün. Fotoğrafı çektikten sonra çekilen kareye bakmak istediğinizde epey bir süre görüntünün ekrana gelmesini bekliyorsunuz. 23 MP’lik kameranın performansı kötü değil; fotoğraflardaki detayların durumu ve renklerin doğruluğu takdiri hak ediyor. Fakat diğerleriyle kıyaslanınca genel anlamda biraz geride kaldığını belirtmek de mümkün.

Amiral gemisi modelle hemen hemen aynı teknik özelliklere sahip Xperia Z5 Compact’ın farklılıklarından bir diğeri ise 2700 mAh’lik pili. Makul bir pil ömrü sunan akıllı telefonun ekranı, belleği ve plastik çerçevesi dışında Xperia Z5’ten farkı bulunmuyor. Performans, ve özellikler anlamında bir amiral gemisi standartlarında olduğu için de fiyatı kabul edilebilir bir seviyede kalıyor denebilir.

 

Kaynak: AjansHaber