Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SKODA’NIN ENDÜSTRİ TARİHİ

SKODA’NIN ENDÜSTRİ TARİHİekran-alintisi

Skoda’nın ilk temeli Wallenstein Var- tenberk tarafından atıldı. Wallenstein Vartenberk, 1859’da Plazen’de bir dökümhane kurarak şeker pancarının toplanmasında kullanılmak üzere çeşitli makineler üretmeye başladı. Kısa zamanda 100’ün üzerindeki çalışanıyla fabrikaya dönüşen bu tesis, içki üreticileri, inşaat firmaları ve demiryolları için çelik alaşımlı makineler üretti. 1869 yılında Emil Skoda tarafından devralınan
rak adını Skoda Auto olarak değiştirip markanın tarihinde yeni bir sayfa açtı. İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında otomobilin dışında otobüs, kamyon, traktör ile geniş bir üretim yelpazesi sunan Skoda, 1970’de yaşanan krizlerin etkisiyle ticari araç üretimini Liaz’a devretti.
ekran-alintisi
Skoda gibi bir Çek üretici olan Liaz 2002’de kapandı. Diğer tarafta Skoda’nın çelik tesisleri Pilsen Steel adıyla bugün de üretimine devam ediyor.

1 2 3
bu tesisin adı Skoda olarak değiştirildi. Avrupa’nın en büyük çelik üreticileri arasına giren Skoda, yolcu ve savaş gemile- j rj, ağır silahlar, cephanelerde üretiyordu. ! 7 Özellikle Birinci Dünya Savaşı’nda zamanın Çekoslovakya’sı ve Alman orduları »oda Transport ise uçan ok logosunu için dökümden yapılan savaş aletleri taşımaya devam ederek metro, tram- imal etti. Tarım makineleri üretiminden vay 8>bi raylı yolcu taşıma araçları ve de vazgeçmeyen Skoda, 1924te Laurin otobüslere troleybüs elektrik sistemle- & Klement markasını bünyesine kata- 1 rini üretiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.