Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SİSTİT:

ekran-alintisiSİSTİT: Sistit, mesaneninbakteriyel infek- siyonudur. Sistitle birlikte, genellikle idrar ve üreme yollarının diğer bölgelerinde de iltihap bulunur. Buna göre sistit tek başına bir hastalık olmaktan çok, idrar ve üreme yollarının infeksivo- nunun bir bölümünü oluşturan bir infeksiyondur. Normal koşullarda mesane içindeki idrarda bakteri bulunmaz. Sistit yaratan bakteriler sıklık sırasına göre şöyle sıralanırlar: Eşeria koli, stafilokoklar ve streptokoklar. Bakteriler ve
genellikle de eşeria koli, üretradan mesaneye ulaşırlar Kadınlarda üretra daha kısa olduğundan sistit sıklığı daha fazladır, îdrar akımının tıkanma sonucu azalması, masanede idrarın birikmesi sistit oluşmasında önemli bir etkendir. Sistitin belli başlı belirtileri “Pollaküri”, “Dizüri” ve “Piüri” dir. Hastalar sık sık idrara çıkarlar (pollaküri), idrar etme sırasında ağrı duyarlar (dizüri) ve idrar içinde cerahat bulunur (piüri). İdrar etme sırasındaki ağrı rektuma, penise ya da büyük dudaklara yansır. Sistitin bir diğer bulgusu ise hematüridir. Piürisiz .sistit teşhisinin konulamayacağını da belirtelim. Hastalığın tedavisinde etkili antibiyotiklerden yararlanılmaktadır. Buna ek olarak eğer idrar akışını güçleştiren bir etken varsa, bunun da tedavisi yoluna gidilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.