Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sir Frédéric Ashton

Ashton, Sir Frederick
İngiliz dansçısı ve koroegrafı (Guayaquil 1906-Suffolk 1988). Çocukluğu Lima’da (Peru) geçen Sir Frédéric Ashton, 1917’de Anna Pavlova’nın dansını izledikten sonra balet olmaya karar verdi. 1920’lerin başında Londra’da bale eğitimine başlayıp, Leonid Massine’le ve sonradan kendisini ilk koreografisi olan A Tragedy Of Fashion’ı (Bir Moda Trajedisi, 1926) gerçekleştirmesinde cesaretlendirecek Marie Rambert’ten ders aldı. 1928’de İda Rubinstein’in Paris’teki topluluğuna katılıp, daha sonra Londra’ya dönerek Rambert’in küçük topluluğu için ve 1931’de Ninette de Valois’nın kurduğu Vic-Wells Ballet için koreografiler hazırladı. 1935’te De Valois tarafından kadrolu koreograflığa ve başdans- çılığa getirilip, koreografilerinin çoğunu bu topluluk (1956’da Krallık Balesi’ne dönüştü) için gerçekleştirdi. Ashton ilk çalışmalarında Nijinska ve Massine’den büyük ölçüde etkilemişse de, Front [Cephe, 1931] Les Masgues (Maskeler, 1933), Les Rendez-vous (Randevular; 1933]), özgün, zarif, lirik üslubunun ilk belirtilerini ortaya koymuştur. İngiliz ulusal bale üslubun büyük katkıda bulunduğu yapıtlar arasında Les Patineurs (Paten Kayanlar, 1937), Symphonie Variations (SenfonikÇeşitlemeler, 1946), Scènes de ballet (Bale Sahneleri, 1946), Cinderella{Kü\ked\s\, 1948), DaphnisandChloe (1951), Ondine ( 1958) ve The Dream(Düş, 1964)sayılabilir. Ashton bir dansçı olarak, hiçbir zaman bir virtüöz olamamış, ama İgor Stravinskiy’in Ateşkuşu’nda ve kendi uyarlaması olan Sergey Prokofyev’in Cinderel- la’sında büyük başarı kazanmıştır. 1963’te, Krallık Balesi’nin yöneticiliğine getirilen Ashton, görevini emekli oluncaya (1977) kadar sürdürmüş, emekliliğinden sonra da koreografi çalışmaları yapmıştır: A Month in the Country (Kasabada Bir Ay, 1976), Rhapsody (Rapsodi, 1980), La Chatte Métamorphosée en Femme (Kadına Dönüşmüş Kedi, 1985), Fanfare for Elizabeth (Elizabeth İçin Şenlik, 1986).
Ashton, Sir Frederick

İngiliz koreografı ve dansçısı Sir Frederick Ashton (sağda) Sir Robert Helpmann (solda) ve Leslie Adams’la (ortada), koreografisini kendisinin hazırladığı Cinderella’da, iki çirkin kızkardeşten biri rolünde. Ashton, çoğu Krallık Balesi için, 70’ten aşkın koreografi hazırlamıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.