Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

‘Sigara şizofreniyi tetikleyebilir’

‘Sigara şizofreniyi tetikleyebilir’209556

İngiltere’de bulunan King’s College London okulunda yapılan araştırmaya göre düzenli sigara içenlerin şizofreni hastalığına daha erken yaşta yakalanmalarının olası olduğu saptandı.

Araştırma daha önce bu konuda yapılan 61 araştırmayı da göz önünde bulundurarak yapıldı. Sonuca göre her gün sigara tüketenlerin şizofreniye yakalanma olasılığının 2 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Psikolojik rahatsızlığı olan insanlar kendilerini rahatlatmak için sigaraya başvurmaya daha meyilli olduğu biliniyor.
King’s College London araştırmacılarından Dr. James MacCabe “Psikolojik sorunlarda kesin olarak problemin kaynağını tespit etmek oldukça güçtür. Ancak yaptığımız araştırmalar sigaranın psikozu artırıcı etkisinin olduğunu, kesin bir şekilde ortaya koyuyor. ” şeklinde konuştu.

Tabi ki tüm sigara kullanıcıları şizofren olmuyor ancak araştırmacılar şizofreniye yakalanma riskini artırdığını ortaya koyuyor.

Şizofreni ve sigara arasındaki bağlantıyı tam olarak ortaya koymak içinse uzun süreli çalışmaların yapılmasının gerekliliğinin altı çiziliyor.

KAYNAK: NTV

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.