SİERRA LEONE

SİERRA LEONE

SİERRA LEONE, Batı Afrika’da devlet. Güneydoğuda Liberya, kuzey ve güneyde Gine ile sınırlanır. Batıda Atlas Okyanusu kıyıları alçak, bataklık ve yer yer yoğun ekvator ormanıyla kaplıdır. Burası çok yağış alır. Yüzölçümü 71.740 km.2, nüfusu 3.803.000’dir (1987). Nüfusun %60’ı Mende ve Temme Zencileri’ dir. Başkenti ve en önemli limanı Freetown; öteki önemli kentleri Bo, Kenema, Makeni, resmi dili İngilizce’dir; din bakımından karışıktır. Afrika’nın en küçük devletlerinden biri

olan’ Sierra Leone, oldukça zengin bir ülkedir. Tarımsal ürünler çeşitlidir ve üretim miktarları ülkenin nüfus ve alanına göre önemlidir. Başlıca ürünler: Pirinç, kakao, manyok, yağlı tohumlar. Ayrıca yeraltı kaynaklarınca da zengindir. Başlıcaları: Demir cevheri, boksit, krom, elmas, altın, platin. Başta elmas olmak üzere maden, ihracatın değerce önemli kısmını sağlar. 1942’de Portekizliler tarafından keşfedilen bu kıyılar, uzun süre’ esir ticareti ve korsanlık alanı oldu, 18. yüzyılda İngiltere’nin denetimi altına girdi. İngilizler burada 1807’de koloni, 1896’da da himaye yönetimi kurdular. 1961’de bağımsızlık kazanan Sierra Leone, bir süre iç bunalımlara sürüklendi, 1971’de de cumhuriyet ilan edildi. İngiliz Uluslar Topluluğu üyesidir. SİERRA NEVADA, ABD’nin batısında sıradağlar. Kaliforniya’da kuzeybatıdan güneydoğuya doğru uzanır (Whitney Dağı 4.418 m.). Sierra Nevada, Kaliforniya hendeğini Nevada eyaletinden ayırır, doğuya doğru yükselir. Batı yamaçları sulak, doğusu kuraktır.

SİERRA NEVADA, Güney İspan-ya’da kütle. Endülüs sıradağlarının en yüksek kütlesidir (Mulhacen, 3.478 m.). Tepelerinde çoğunlukla kubbe biçiminde yuvarlaklaşmış düzlükler görülür. Malaga’nın kıyı bölgesini, Granada Havzası’ndan ayırır.

SİFON, bir sıvıyı, bulunduğu düzeyin üzerindeki bir düzeyden geçirerek daha alçak bir düzeye akıtmaya yarayan, bir kolu ötekinden uzun ve ters çevrilmiş U borusu. Pratikte kaptan kaba sıvı aktarmakta kullanılan sifon, genellikle bir hortumdan oluşur. Kısa kolu aktarılacak sıvıya daldırıp uzun kolundan, içindeki hava çekilerek ya da önce suyla doldurulup uzun kolu aşağı gelecek biçimde, kısa kolu hızla sıvıya daldırılarak çalışması sağlanır.

SİGARA, özel ince kâğıtla silindir şeklinde sarılan kıyılmış tütüne verilen ad. 1830 yıllarında ortaya çıktı. Önceleri elle sarılarak yapılıyordu. 1861-1875 yılları arasında makinelerle yapılmaya başlandı. Decoufle ad-
SIERRA LEONE
: 71.740 km.2 : 3.803.000 (1987) ; Freetown : İngilizce : %66 Putperest, %28 Müslüman : Sierra Leone Cumhuriyeti :Leone

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*