SEZGİ NASIL OLUŞUR

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

SEZGİ NASIL OLUŞUR?

Sezgi küçük, beşeri ben’imizi aradan çıkardığımız zaman ortaya çıkan yüce ilhamdır. Sorokin’in dediği gibi, “Ego’yu tamamen ve koşulsuzca aşar.”

İsa da şu sözleri yüce bir sezginin ışığında söylemiş olmalı: Ben kendim hiçbir şey yapamam; her şeyi yapan içimdeki Baha’dır. Brovvning, “İçimdeki İhtişam,” Aziz Theresa da, “Ben değil, benim vasıtamla çalışan Tanrı,” demiş bu sezgiye. Tüm mistik kişiler, yüce Ben’in tüm ihtişamıyla ortaya çıkabilmesi için önce küçük ben’in ölmesi gerektiğini biliyorlardı. ,

Tanrı bir kez söyledi, iki kez söyledi ama insanlar anlamadılar. Bir gece, insanlar yataklarında derin uy­kuya dalıp düş görmeye başladıklarında onların kulak­larını açtı ve gerekli bilgiyi verdi. (Eski Ahit’in Eyüp Ki­tabı 33 :14 -16)

Elias Howe, yüz yıl önce bir gece derin uykudayken gördüğü bir düş, bir vizyon sayesinde modern dikiş ma­kinesinin icadını sağlayan fikri buldu. Bu düşü görene dek haftalardır icadı üzerinde çalışıyordu Howe. Ancak makineyi tamamlayacak son parçayı yaratamıyordu bir türlü. İpliği iğneden geçirdikten sonra üst ucunu makina- da nasıl tutacağını bulamıyordu ne kadar uğraşsa da. Bir gece geç saatlere dek çalıştıktan sonra bitkin halde yatağa uzandı. Rüyasında kendini yamyamlar tarafından esir edilmiş gördü. Yamyamlar kendisine, yirmi dört saat içinde makineyi tamamlayacak parçayı bulamadığı tak­dirde onu yiyeceklerini söylüyorlardı. Yamyamlar çevre­sinde dolanıp duruyorlardı ve birden şeflerinin elindeki mızrağın ucunda bir delik olduğunu gördü. Soğuk terler içinde uyandığında sorunun çözümünü bulmuştu!


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.