Kategoriler
Arama Motor

seo | seo

seo
SEO’nun kelime anlamı “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu” dur. Bir web sitesine sahipseniz ve bunun yeterli olduğunu düşünüyorsanız, muhtemel müşterilerinizi kaçırıyorsunuz demektir.

İnternet kullaniminin her gecen gün arttığı bu günlerde, bir çok insan milyonlarca web sitesi içinde aradıkları konuları içeren web sitelerine ulaşmak için arama motorlarını kullanırlar. Bu internet kullanıcılarının 84%’ luk kısmı hiçbir zaman, arama motorundan gelen sonuçların 2. sayfasından ileriye gitmez. Yani eğer web siteniz varsa ve ziyaretçi almak istiyorsanız, anahtar kelime aratıldığında ilk 20 sonuç içinde olmanız gerekmektedir. Matematiksel, programsal ve ozel teknikler ile ilk arama sonuç sayfalarında daha üst sıralara çıkma yöntemine SEO denir.

Bir SEO danışmanıyla çalışmaya başlamadan önce seçeceğiniz kelime veya kelime gruplarını iyi değerlendirmeniz gerekir. Hedefleyeceğiniz yanlış kelimeler, istediğiniz sonuçları almanızı geciktirebilir. Bu yüzden de, yalnızca “sitenizin adresi, istediğiniz anahtar kelimeler” türünde bilgiler isteyen SEO danışmanlarından uzak durunuz. SEO işi iyi bir çalışmayı gerektirir. Sektörü öğrenmek, sektördeki yenilikleri ve haberleri takip etmek, rakip firmaların çalışmalarına göz atmak gerekir.

Bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Ancak bu web sitesi, arama motoru optimizasyonu yapmak için uygun durumda olmayabilir.SEO ilk duyumda basit bir şey gibi gelebilir ancak, birçok dalı birçok kuralı ve bir o kadarda Avantajı vardır.
Örnek vericek olursak; İkamet ettiğiniz şehrin en işlek caddesinde bulunan bir çilingir bir günde 20 müşteri buluyorken bir başka çilingir, sokak arasında. İşlek bir caddenin kilometrelerce uzağında ancak günde 50 müşteri kazanıyor. Peki nasıl ?
Şöyle ;
Sokak arasında olan çilingirci Google’da Birinci sayfada 2. Olarak çıkıyor ve buda iş olanağını %200 Arttırıyor. İşlek caddede olan çilingirci beklide Web Sitesinin tasarımına milyarlar harcadı. Ancak sokak arasındaki çilingirci , onun 10/1 fiyatına yaptırdığı sitesiyle çok daha fazla iş olanağına sahip oluyor.
SEO, Sadece müşteri kazanmak değildir aslında. Web Sitenizde Özgün içeriktir. Rahatça Web sitenizde Dolaşabilmektir , görselliktir.
SEO’YA ülkemizdeki Firma sahipleri pek sıcak bakmıyorlar. Bunun sebebi ise bir anda olan bir şey değildir. Sabır gerektirir ve garantisi yoktur. İnsanlarımız alışık değildir , garantisi olmayan bir şeye para vermeye. Belki haklıda olabilirler, Ancak bu bir zaman dilimidir. Birazcık ticâri zekaya sahip olan bir firma sahibi sabrettiği zamanın karşılığını fazlasıyla alacaktır. Ve sabredemeyen firma sahibi olduğu yerde pineklemeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.