Seo | Backlink Nedir ?

Backlink tanıtımı bir sitenin başka arkadaş,dost site tarafından link verilmesi gösterilmesine backlink denir.

 

En başta kolay bir , Backlink esasında çok daha kapsamlı bir konudur. Backlink nedir konusunu söylemeden önce biz ekibimiz olarak biraz PageRank sisteminden bahsetmek istiyoruz;

PageRank sistemi Google ‘ın site sıralamalarında kullandığı algoritmanın adıdır.Google’ın sitenize verdiği önemi  gösteren kolaylaştırılmış 0 ‘dan 10 ‘a kadar olan bir puanlama sistemini kullanmaktadır.

Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. Pagerank, değer olarak sitenizin Google tarafından arama sonuçlarında sıralanmasını ve Google tarayıcısının sitenizi kontrol etme sıklığını etkiler.

PageRank sistemi sayesinde bütün sitelerin, 0 ila 10 arasında bir PR puanı vardır. Örneğin facebook, twitter sahibinden.com, gibi ünlü sosyal medya siteleri ve tabiki google gibi siteler 10 puana sahip yüksek PR ve seo değeri  yüksek siteleridir. Sitenize gelen linklere hangi PageRank puanına sahip siteden geldiği çok önemlidir. aslında mantık çok açıktır, örneğin sizin sitenizin PageRank puanı 2 diyelim ve PagaRank puanı  5 olan bir siteden backlink alıdınız, arama motoru bu durumu söyle değerlendiriyor; bu siteye PR puanı 5 olan bir site link verdiğine göre demek ki bu site güvenilir ve sağlam bir firma sizin sitenize daha olumlu bir gözle bakıyor. Bu hem arama motorlarında daha yüksek sıralarda çıkmanıza hemde sizinde PagaRank puanınızın artmasına etkisi oluyor.

 

Backlink sistemi tıpkı gerçek hayatınız da çevrenizin ne kadar geniş yada nitelikli yakınlarınızın olmasına benzetebilirsiniz. Gerçek hayatla Backlink sistemini harmanlayıp bir örnek vermek gerekirse çok zengin ve saygın arkadaşlarınız var ve backlink vererek sizi değer kişilere (sitelere) tavsiye ediyor gibi düşünebilirsiniz.

 

Az sayıda Yüksek PagaRank puanına sahip sitelerden Backlink almak, çok sayıda Düşük PageRank puanına sahip siteden Backlink almaktan çok daha etkilidir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*