SEO (ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU)

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

SEO NEDİR?

Kelime karşılığı Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) ’dur.

SEO, arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve web siteniz için en iyi kararları verme çalışmalarının tamamına verilen isimdir.

Web siteniz arama motorunda ne kadar aşağılarda çıkar ise o kadar az müşteriye sahip olursunuz. Web sitenizin doğal yollarla ulaşamadığı popülerliğe doğal görünen yöntemler kullanılarak ulaşabilmesi  SEO ile olur.

SEO, web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi için arama motorlarının aradığı tüm içeriklere sahip olmasını sağlar.

SEO  da amaç, web sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak yani web siteniz için gerekli olan tüm anahtar kelimelerden herhangi birinin arama motorlarında aratıldığında web sitenizin arama motorları sıralamasında ilk sıralarda çıkmasını sağlamaktır. Böylece web siteniz tarayıcı üzerinden aratıldığında erişim sağlayan kullanıcıların sayısında da artış olur.

Çünkü bir web sitesini marka haline getirmenin en önemli yolu web sitesi ziyaretçilerini arttırmak ve bu ziyaretçilerin web sitenizde aradıklarına kolayca ulaşımlarını sağlayarak verimli vakit geçirmelerini sağlamaktır. Web sitenizin popülerliği, tanınmışlığı ne kadar çok artar ise beraberinde Google sıralama artışınız da olur.

SEO işlemleri sonucunda arama motorları kişiler tarafından aranılan web sitelerinin sonuçları için daha kolay ve hızlı tarama yapabilmektedir.

SEO;

 • Site İçi
 • Site Dışı
  olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar arama motorlarında yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

SEO NASIL YAPILIR?

SEO PROCESS (Arama Motoru Optimizasyonu Süreci)

 • İnternet Sitesi Analizi : Site içi ve site dışı incelemeler yapılarak web siteniz hakkında yapılması gerekenler analiz edilir.
 • Müşteri Gereksinimleri : Ürün ve hizmet alacak kitleyi ve bu kitlenin ihtiyaçlarının neler olduğunu belirlemek gerekmektedir.
 • Anahtar Kelime : Anahtar kelimeler SEO stratejisi için gereklidir. İnsanların web siteniz ile ilgili ürün ve hizmetleri ararken hangi kelimeleri kullandığını belirlemeniz gerekmektedir.
 • İçerik Yazmak : Web sitenizi kolay bulunur duruma getirmek için en etkili yöntemlerden biri blog yazmaktır. Bloglar web sitenizde satılan ürünler, verdiğiniz hizmetler ve ya içerisinde bulunduğunuz sektör hakkında olabilir.   Bloglar arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için değil okuyucu kitlesi için yazılmalıdır.
 • İnternet Sitesini En Uygun Seviyeye Getirme : Site içi SEO aşamasıdır. Web sitenizin her bir sayfasının belirlenen anahtar kelimeler için iyileştirilmesidir.
 • Link İnşası : Site dışı SEO aşamasıdır. Web sitenize ilgili kaynaklardan gelen linklerin oluşturulması gerekmektedir.
 • Raporlama : Web sitenize olan yoğunluk arttıkça sıralamaların kontrol edilmesi ve ziyaretçilerin analizinin yapılıp bir raporlama yapılması gerekmektedir.

 

SEO NEDEN GEREKLİDİR?

Rekabetin ön planda olduğu günümüz dünyasında internet reklamcılığının en prestijli ve artıları yüksek olan arama motoru optimizasyonu oldukça gerekli olan bir pazarlama tekniği durumundadır.

Arama motoru sonuçlarında SEO ile elde edilen sıralamalar daha kalıcı ve düşük maliyetli olmaktadır. Arama motorlarında ne kadar üst sıralarda çıkar iseniz o kadar fazla müşteriye ulaşma imkanınız olur. Çünkü müşteriler ilk sıralarda çıkan markalara diğer markalara oranla daha fazla güvenmektedir.

SEO çalışmaları ile para ve zamandan tasarruf edersiniz. Böylece hem marka değerinizi arttırır hem de en kaliteli müşteriyi en ucuza elde etmiş olursunuz.

 

 

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.