Seo | Arama Motorlarının Rekabeti

Arama Motorlarının Rekabeti

Merhaba arkadaşlar;

Bildiğimiz üzere dünya üzerinde büyük küçük binlerce arama motoru var büyükleri ise; Google, Yandex, Yahoo, Baidu gibi arama motorlarıdır. Küçükleri ise local olarak çalışan ülkelerin kendi içlerinde geliştirenlerin yaptıkları arama motorları vardır. Türkiye’deki geliştirilen arama motorları ise

Arabul.com
Altanvista.com
Arama.com
Arama.e-kolay.net
Arama.mynet.com
Arrama.com
Bigglook.com
Hemenbul.com
İnternetrehberi.com
Mavinokta.com
Sanalistan.com
Sayfa.com
Xarama.com
Turkce-arama.com
Web-reyting.net
Yakeo.com
Tr.abacho.com
Turkish-media.com
Tekbul.com
Sitebul.com
Netbul.com
Ara.com.tr
Arama10.com
Arasana.com
Tamport.com
Turkcini.com
Turkishmedline.com
Arama.org

Gibi küçük çaplı arama motorları mevcuttur. Peki hangisini kullanıyoruz. Hiç birini demek en kolay yoludur.

Ya peki hangi arama motoru en çok kullanılıyo bunalrıda söyleyeceğim ve çok şaşıracaksınız aklınaz gelmeyen bir site içinde olcak.

En çok dünya üzerinde kullanılan arama motoru sıralamasında Google’dan sonra YouTube‘da Yahoo’yu geçti.

ComScore’un, ağustos ayı arama istatistikleri, standart “Google en birinci, pazar payı arttı, herkes arkasında,” bilgilerinden bir nebze daha ilgi çekici bir durum ortaya koydu: İnternette en çok kullanılan ikinci arama motoru YouTube’a ait.

Tabii YouTube bir arama motoru değil, ancak kendisine entegre olan arama motoru sayesinde “Genişletilmiş Arama Sorguları” katergorisinde araştırmaya dahil oluyor.

Bu alanda da birincilik 7.6 milyar sorguyla Google’ın. Hemen arkasında da olmasa da ikinci sırada ise, 2.6 milyar sorguyla yine Google’a ait olan YouTube bulunuyor. Yahoo ise üçüncü sırada kaldı.

Yandex bilindiği gibi Türkiye pazarına girmesi 4 ay felan oldu sandığım kadarıyla pek yaygınlaşmadı bu dönemden sonra Google kullanıcılarının yandex’e yönelmesi beklenemez çünkü Google çok insancıl olmakla beraber Türkiye’nin en büyük pazarının olduğunu gelir kaynağının olduğunu biliyor Türkiye’de internet kullanıcılarının %88’i Google.com.tr yi kullandığını bilmekte ve önem vermektedir.

Diğer arama motorlarının bu ülkede barınamayacağı açık ve net bizce.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*