Seo | Alan Adının Önemi

Seo yaparken Google bizim seo’da uyguladığımız teknikleri sonuçlarına bakabildiğimiz en iyi arama motorudur. Fakat Google’ında çalıştığımız eğer ki bizden önce alınmı ve kullanılmış alan adı ise bu söleyeceklerim çok çok önemlidir.

Diyelim ki seo çalışıyorsunuz bilidiğiniz tüm teknikleri uyguluyorsunuz fakat siteden istediğiniz performansı alamıyorsunuz. Bu ben dahil seo çalışan diğer arkadaşlarımın başına mutlaka gelmiştir.Bu tecrübeyi ben şahsen yaşayarak öğrendim.Sizden önceki alan adının Google üzerindeki site yapısıiyazılım dili,indeks sayısı,seo teknikleri,Meta tagları hatta ve hatta discreption ve title bölümlerine varana kadar alan adının kullanıldığı sektör,Örnek veriyorum;guzel yasam.com diye bir ala adımız var idi. Bu daha önce sağlık sektörüne yapılmış bir site idi, ve siz bundan haberdar değil iken yeni başlamış olduğunuz aynı alan adının mobilya sektöründe alınmış ve bu sektörde kullanılmaya başlanmış olacakdır. Tabi ki bu örnekler çoğaltılabilir. Ve dünya üzerinde Özellikle Google arama motorunda seo teknikleri uygularken bizim hiçde aklımıza gelmeyen sitenin performansını etkileyen ve alan adının geçmişiyle alakalı herhangi bir araştırma yapmayan biz seocular belki de bundan sonra internet aleminin ve alan adının karmaşasının daha çok yaşandığı seo tekniklerinin gün geçtikçe artdığı ve bu süreç içerisinde bizimde bu detaylara dikkat ederek hatta ilk aklımıza gelen alan adının geçmişiyle alakalı istihbarat bilgilerini teğmin etmemiz bizim bundan sonra ki uygulayacağımız seo teknikleri ile alakalı en azından sitemizin performansını tahmin etmemize yarayan Ön Bellek(cache) ve bu bilgi dağarcığında buna istinaden uygulayacağımız metodları belirleyecek bir ölçeklendirme yapmamıza ve seo çalışırken çalıştığımız alan adının geçmişile alakalı bilgi ne kadar önemli olduğunu ve bu bilgilerin bize ışık tutacağını bilerek hareket etmemizi gereken bir arama motoru yönetici uzman düşünce mantığı geliştirmemize sebep olacakdır. Çünkü şunu bilinki seo demek seocu demekse seocu demekte seoyu çok iyi bilen metodlarını bilen ama alan adının geçmişini hiç bilmeyen kişilerin başlarına gelen benim bu metodlarım ile bu alan adını şu performans’ta çalıştırırım ve google’daki sıralamalarını yüzümüzü güldürecek şekilde değiştiririm diyenlerin hiç aklına gelmeyecek şekilde hüsrana uğramaları demektir. Şunu bilinki Google bizim metodlarımızı uygulamıyor internetdeki seo tekiniklerini yazan sitelerde çoğu zaman bu kelime geçer. Google bizim tekniklerimizi uygulamıyor arkadaşlar. Biz Google’ın veya deyiş ile arama motoru optimizasyonunu arama motorlarına göre yapıyoruz yani; arama motorları bizim metodlarımızı uygulamıyor biz sitelerimizi arama motorlarının kanunlarına göre optimizasyon işlemini gerçekleştiriyoruz. Alan adı geçmişi bu bağlamda arabaya binipte kontağa basmak gibidir. Eğer kontak anahtarı alan adı ise bu anahtarın  daha önce hangi arabada kullanıldığını sorgulamayan seocu mutlaka istisna dahi olsa hayal kırıklığına uğrayabilir.

7 yorum

 1. yazınız çok güzel aslında herkesin bu seo işinde takıldığı noktalardan birine değinmişsiniz. fakat yazılım dilinden iyi anlayanların bu işlerin üstesinden gelmeleride gerekmezmi seo tekniklerinde altın kural iyi bir yazılımcı olmak değilmidir ..

  • Teşekkür ederim. Evet yazılım algoritmalarında bu işin üstüsenden gelmesi gerekir ama bizim yazılımcılarımız sabırsız oldukları için sabredemiyorlar ve sonuçlarını alamıyorlar bu iş en çok sabıra bağlıdır. benim şahsi görüşüm…

 2. seo tenikleri ile alakalı herkes birşeyler yazıyor bu yazılanlar aslında kişisel tecrübelerden ileri değil sanırım tabiki en öneli nokta tecrübe ama google ve arama motorları ve bahsettiğiniz gibi yazılım dilleri algoritmaları bunları iyi bilmek gerekir …

 3. kaliteli seo teknikleriniz için teşkeürler

 4. Seo alan adında en önemli kriterdir.
  saygılar

 5. Eskiden alan adı daha önemliydi. Son yıllarda alan adının anahtar kelime olması önemini yitirmeye başladı. Teşekkürler bilgiler için.

 6. antika eşya alanlar

  antika eşya alanlar firmasıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*