Seo 2014 önerileri ve Seo yenilikleri

Seo 2014 önerileri ve Seo yenilikleri

Seo 2014 önerileri ve Seo yeniliklerini aşağıda sizler için toparladık.

seo kur

seo kur

 

2014′de Google nelere önem veriyor, sitemin doğal aramalarda yükselmesi için neler yapmam gerekli diyorsanız aşağıdaki uyarıları dikkate almanızı öneriyoruz.Bu işlerden anlamam diyorsanız da web tasarımcınıza bunları yaptırmanızda fayda var.

 

1) Anahtar kelimenin alan adında geçmesinin önemi eskiye oranla azaldı. Sadece tescil ettirdiğiniz alan adındaki anahtar kelime ile zirvede çıkmak artık çok zor. Basit kelimelerde bir dereceye girmeniz olağan olsa bile rekabet gücü yüksek bir anahtar kelime domain sıralamalarında 3.4.5. sayfalarda yer alabilir.

 

2) Eskiye oranla yaşlı domainlere hürmet azaldı yani domain yaşı ve sitenin eski olması Google gözünde eski değerini yitirmiş oldu. Yeni tescil edilmiş bir domain ile açılan yeni bir site de çok kısa sürede eski sitelerin üstüne yerleşebilir. Ayrıca geçmişi kirli domainlerden kaçınmanız gerekiyor ve domain tescil ettirmeden önce mutlaka detaylı bir araştırma yapmalısınız.

 

3) Backlink sayısının fazla olmasından çok kaliteli ve kalıcı backlink çalışmaları Google gözünde daha çok önem arz etmektedir. 1 tane pagerank değeri 5 olan siteden gelen bağlantı, 100 tane pr değeri 1 olan bağlantıdan iyidir.

 

4) Önceki algoritmalarda sitenin Pagerank değeri (site popüleritesi) sıralamalarda önemli rol oynarken yerini şimdilerde Trustrank’e (içerik kalitesi) bıraktı. Pr değeri yüksek bir çok sitenin Pr değeri düşük sitelerin altında gelmesi bunun en iyi örneği.Yalnız bu demek değildir ki pagerank artık tamamen önemsiz. Biliyorsunuz pagerank değerinizi yükselten en önemli faktör backlinklerdi. Fakat artık pagerank=backlink+trustrank olarak değerlendirilmektedir.

 

5) Güncel ve özgün içerikler, sitenin kalitesini ve sıralamasını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Fakat, sayfa sayısını yükseltmek için kısa makalelerden kaçınmanız gerekli bunun yerine daha değerli ve uzun makalaler oluşturmanız yararınıza.Unutmamalısınız ki; Google emeğe saygı gösteriyor.

 

6) Sosyal medya araçları ve etkin kullanımı artık daha önemli bir rol oynuyor. Özellikle Google+ paylaşımları ve referanslarına Google ayrı bir önem vermektedir. Google plus’ı en yaygın kullanılan sosyal platform haline getirebilmek için arama sonuçlarında gösterime sunuyor.

 

7) Kişiselleştirilmiş search yapıyorsanız arama sorgularında bulunduğunuz şehir ve lokasyonunuza en yakın sonuçlar görüntülenmektedir. İstanbul ve Ankara sorgulamalarında listelenen sonuçlar farklılık gösterebilir. Google bu sayede kullanıcıya kolaylık sunmayı amaçlasa da, asıl amaç Google ilk sayfayı daha değerli hale getirebilmek. Farklı sonuçlarla daha fazla rekabet elde ederek reklam gelirlerini arttırabilecek. Yani önceden Türkiye’nin ilk 10′u listelenirken şimdi her ilin ilk 10′u listelenecek.

 

8) Arama sonuçlarında üst sıralarda listelenen sayfaların link yapısını incelersek Sef url ve önemini daha iyi anlayabiliriz. Sef url sadece dinamik siteler için uygulanmaktadır. Eğer statik siteye sahipseniz oluşturulan .htm ve .html dosyaların ismi sayfa başlığınız ile aynı olmasına dikkat edin.

 

9) SEO’da çok önemli bir kriter ise Title ve description.Bu nedenle her sayfa için mutlaka farklı yapılandırılarak kullanmanız gerekmektedir.

 

10) Başlıklarınızı etkili ve anlamlı kelimelerden oluşturmalısınız. Önem sırasına göre sola dayalı, uzun kuyruklu başlıklar kullanın. Örnek verecek olursak ; “Erkek ayakkabısı” yerine “Erkek ayakkabısı modelleri 2014 fiyatları Ankara” gibi. Bu sayede erkek ayakkabısı kelimesinde çıkmasanız bile “erkek ayakkabısı modelleri 2014″, “erkek ayakkabısı ankara”, “erkek ayakkabısı fiyatları 2014″ gibi aramalarda bulunma ihtimaliniz yükselemiş olur.

 

11) Ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdikleri süre ve gezdikleri sayfa sayısı da Google gözünde çok önemlidir. Sitenize giren hemen çıkıyorsa bu sizin için eksi puandır ve zamanla alt sıralara inebilirsiniz. Bu yüzden ziyaretçilerin ilgisini çekecek, kaliteli ve doğru içerikler hazırlanmalısınız. Ayrıca kullanıcıların ziyaretlerini analiz etmek için mutlaka Google Analytics hesabı oluşturun.

 

12) Web yönetici hesabı oluşturup, Google tarafından size önerilen yönergeleri mümkün olduğunca uygulamaya çalışın.

 

13) Sayfalarınızın link düzenine önem gösterin. Sitenizi ziyaret edenler site içinde kaybolmamalı. Diğer sayfalarda gözüne çarpmalı, merak etmeli ve bakmalı.Unutmayın ziyaretçileriniz sitenizde ne kadar oyalanır ve vakit geçirirse siteniz açısından bir o kadar iyidir.

 

14) Sayfanızın hız testini yapın. Sayfalarınızı iyi optimize ederek hızlı açılmasını sağlamalısınız. CSS stil dosyaları kullanın, gereksiz kodlamalardan kaçının ve resimlerinizi optimize ederek boyutlarını küçültün. Arama motorları ve ziyaretçi açısından hızlı açılan sitelerin önemi büyüktür.

 

15) Son olarakta Google ceza filtrelerine takılmamanız önemlidir; bunu sağlamanın en önemli unsuruda doğal çalışmalarla hile yapmayıp, dürüst ve anlaşılır olmalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*