Selfie’ler Silinmiyor

Selfie’ler Silinmiyor

HTC SELFİE

Selfie akımının tüm dünyayı sarmasıyla gencinden yaşlısına herkesin bu zamana kadar çektiği veya yer aldığı en az bir selfie fotoğraf olmuştur. Ancak bu fotoğraflar bazen özel hayatınızdan veya kimsenin görmesini istemediğiniz sahneleri içerebiliyor. Peki bunun gibi selfie fotoğraflarınısildiğinizde kimsenin artık bu fotoğraflara ulaşamayacağını mı düşünüyorsunuz… Bir daha düşünün!
Günümüzde kullanılan akıllı telefonlarının birçoğunda telefonunuzdaki tüm bilgileri sıfırlamak için başvurulan  “Fabrika ayarlarına geri dön” seçeneğinde silinmesini istediğiniz fotoğrafların ve bazı bilgilerin silinmediği ortaya çıktı.
Güvenlik konusunda isim yapmış olan Avast’ın eBay üzerinden ikinci el telefon almasıyla fark edilen bu tehlikede Avast’ın satın aldığı telefonlarda 250 kişinin çıplak, 40 bin üzerinde de silindiği düşünülen fotoğraf ve 750 farklı kişinin e-posta bilgilerinin ortaya çıktı.
Telefonundaki bilgileri silerek veya sildiğini sanarak satan binlerce kişinin endişe ile takip ettiği bu gelişmede uzmanların tavsiyesi ise “Eğer başkalarının görmesinden veya elde etmesinden çekindiğiniz verileriniz satacağınız telefonda ise en güvenilir yöntem telefonunuzu kırmak.” şeklinde ifade edildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*