Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Selçuklu Mirası Kayıt Altına Alınıyor

Selçuklu Mirası Kayıt Altına AlınıyorSelçuklu Mirası Kayıt Altına Alınıyor

Büyük Selçuklu Devleti’nin dünya kültür ve medeniyetine armağan ettiği yüzlerce eser kayıt altına alınıyor. Cumhurbaşkanlığının himayesinde hazırlanan projeye göre 12 ülkede bulunan 400’ü aşkın eser tek tek fotoğraflanacak ve belgesel filmi çekilecek.

Proje kapsamında, Afganistan, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, İran, İsrail, Mısır, Özbekistan, Suriye, Türkmenistan, Türkiye ve Yemen ile Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti’ndeki Selçuklu mimari eserlerinin günü
miizdeki son durumları tespit edilerek, insanlık mirasının ortak hafızasına kazandırılması hedefleniyor. Ayrıca İngiltere, Almanya, ABD, Rusya, Fransa, Suriye ve İran’daki müzelerde bulunan Selçuklu’ya ait eserler de araştırmaya ilave edilecek. 2012’de tamamlanması planlanan ve 850 bin dolarlık bütçe ayrılan proje sonunda Selçuklu eserlerini ihtiva eden 3 ciltlik fotoğraf albümü, 120 dakikalık bir belgesel ve müzelerdeki eserlerin envanterinin bulunacağı kitap hazırlanması planlanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.