Şehit kızından Büyükerşen’e: Babamın balmumu heykelini yapabilir misiniz

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Şehit kızından Büyükerşen’e: Babamın balmumu heykelini yapabilir misiniz30673561

Hürriyet’in sürdürdüğü “Soma’nın hayalleri var” projesi, O’nun mektubuyla başlamıştı; Soma’da geçen yıl şehit düşen 301 madenciden Ali Yüksel’in kızı Betül Yüksel, facianın 1. yıldönümünde babasının mezarına bir mektup bırakarak, “pilot olmak istiyorum” demişti.

9 yaşındaki küçük Betül, ikiz kardeşi Furkan’la birlikte bu hayali için ilk adımı attı; “Soma’nın hayalleri var” projesi kapsamında, Türk Hava Kurumu’nun organizasyonu ile Eskişehir-İnönü’deki kurum tesislerinde planörle uçtu. Betül, planörle uçma deneyiminin hemen ardından da, ikiz kardeşi Furkan ve yine Soma’da şehit olan madencilerin ailelerinden oluşan 15 kişiyle birlikte, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Eskişehir’de ağırlandı.30673563

Betül, Balmumu heykel müzesinde, başta Atatürk olmak üzere, çok sayıda tanınmış şahsiyetin bizzat heykelini yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen’le de tanışma fırsatı buldu.
Büyükerşen’in şehit madenci aileleri ile buluşmasında Betül, önce “Başkan Amca o balmumu heykelleri siz mi yaptınız?” diye sordu. Toplantı sonunda ise, Betül yine Büyükerşen’e seslendi “Başkan Amca size özel birşey söyleyebilir miyim?…”

Büyükerşen’in yanına ikiz kardeşi Furkan ile birlikte giden Betül, eğilen Başkan’ın kulağına fısıldadı:
“Başkan Amca, acaba benim babamın heykelini de yapabilir misiniz?…”
Hayalleri gerçek oldu: Somalı çocuklar Galatasaray-Inter maçında futbolcularla sahada
BÜYÜKERŞEN SÖZ VERDİ: “YAPMAYA ÇALIŞACAĞIM…”
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen de kendisine gelen bu hiç beklenmedik talebi kırmadı. “Elimden geldiğince yaparım” dedi. Betül’ün annesi Ergül Yüksel’den, şehit madenci Ali Yüksel’in önden, arkadan ve yandan fotoğraflarını ya da varsa video görüntülerini isteyen Büyükerşen, Hürriyet’e de “o büstü yapmaya çalışacağım. Eskişehir hayallerin gerçekleştiği bir şehir. Ben de elimden geldiğince, Betül ve kardeşi Furkan’ın hayalini gerçekleştireceğim…”

“BENİM İÇİMDE DE YARAMAZ BİR ÇOCUK VAR”
Büyükerşen, Soma heyeti ile görüşmesinde “benim içimde de yaramaz bir çocuk var. Onun hayalleri var. Ben bunları gerçekleştirmek için sürekli projeler yapıyorum. Siz de hayallerinizin peşinde koşmaktan vazgeçmeyin.”

“SOMA’NIN BAŞKANI OLUN…”
Büyükerşen’in konuşması sonrasında, madenci çocuklarından birkaç tanesi, Büyükerşen’den, “Soma’ya da gelip, Belediye Başkanı olmasını’ talep etti.

SADECE ÇOCUKLAR DEĞİL, ANNELER DE UÇTU…
Soma’nın hayalleri var projesi kapsamında Eskişehir’e gelen şehit madenci aileleri, gezinin ilk gününde Türk Hava Kurumu’nun İnönü tesislerinde, olağanüstü bir deneyim yaşadılar; Sadece “hayalimiz uçmak” diyen çocuklar değil, onların anneleri de planörle uçtular.
THK’nın tecrübeli pilotları eşliğinde planör deneyiminin ardından, tüm şehit ailelerinin duygularını, yine küçük Betül dile getirdi; “ilk uçuşumdu. Bunu babam için yaptım…”

ÜÇ BOYUTLU UZAY YOLCULUĞU, MASAL ŞATOSUNU ZİYARET VE BALMUMU MÜZESİNDE ÜNLÜLERLE TANIŞMA
Büyükşehir Belediyesi tarafından ağırlanan şehit madenci aileleri, ikinci günü ise Eskişehir’i gezerek geçirdiler.
İlk durak, Porsuk nehriydi. Büyükşehir Belediyesi’nin ıslah ettiği
Porsuk çayında tekne gezisintisi yapan aileler, ardından da bilim müzesinde yolu Eskişehir’e düşmeyen insanların tecrübe edemeyeceği bir uzay yolculuğu yaşadılar; Sabancı Uzay Evi’nde özel olarak hazırlanmış 180 derece yatabilen koltuklarda, üç boyutlu uzay filmini izlediler. Ardından da bilim müzesinde yerçekiminden, kuantuma, sonsuzluk köprüsünde yürüyüşten, kara deliğe kadar pekçok deneyimi yaşatan özel yapım aletlerle atölye çalışması yaptılar. Hatta dinazorlarla bile tanıştılar; Hareket eden ve ses çıkartan dinazor modelleri karşısında,bazı çocuklar bunların “canlı olabileceğinden” bile endişe etti.
Korsan gemisi ve masal şatosunun ardından ise, balmumu heykel müzesinde, ünlülerin heykelleriyle bol bol fotoğraf çektirdiler.
En çok ilgi gören heykellerden biri de, Atatürk’ün balmumu heykelini yapan Büyükerşen’in balmumu heykeli oldu.
“Soma’nın hayalleri var” projesinin Eskişehir ayağı, Odun Pazarı Belediyesi’nin Somalı aileler için, Eskişehir’in en gözde mekanlarından Şelale Park’ta verdiği akşam yemeği ile sona erdi.
Sırada, “Soma’nın hayalleri var” projesinin “Galatasaray maçı izleme bölümünde…


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.