Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

“Sarsılmış Bebek Sendromu”na Dikkat!

“Sarsılmış Bebek Sendromu”na Dikkat!1

Sarsılmış Bebek Sendromu” hakkında Türkiye’de yeterli çalışma bulunmuyor. Bu sebeple sendrom, çoğu zaman hekimler tarafından da teşhis edilemiyor. “Sarsılmış Bebek Sendromu”, Anne-baba, bakıcı ya da bebeğin bakımını üstlenen kişilerin, bebeğin sürekli ağlaması sonucu çileden çıkarak, bebeği iki yanından tutarak ileri-geri veya sağa-sola, yaklaşık 240-260 derece sallaması sonucu ortaya çıkıyor. Sarsılmış bebek sendromu daha çok 1 yaş altı çocuklarda görülmektedir. Bir yaş altı çocuklarda beyin, gelişimini henüz tamamlamamıştır ve kıvam olarak daha yumuşaktır.

Aynı zamanda bebeğin boyun kasları da yeterince güçlenmemiştir. Sinir hücreleri etrafını bir koruyucu madde gibi saran miyelin kılıf da gelişimini tamamlamamıştır. Damar yapısı yeterince sağ- lamlaşmamıştır. Tüm bunları göz önünde bulundurunca, meydana gelen bir sarsmada bebeğin beyni ciddi hasarlar görebilmekte, kafa içinde kanamalar olabilmektedir. Sinir sisteminde kopmalar oluşmakta, göz içi kanamalar ortaya çıkmakta, kemik kırıkları oluşabilmektedir. Genel olarak bu çocukların dörtte biri ölmekte, hayatta kalanlarda ise nörolojik problemler ortaya çıkmakta; körlük, hidrosefali, havale, mental gerilik durumları oluşabilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.