samsung
samsung

Samsung Ters Köşe Yaptı

Samsung Ters Köşe Yaptı

samsun exnos

Samsung’un gerçekleştirdiği Exynos etkinliğinde Güney Koreli üreticinin Galaxy Note 4 yer alması beklenen ve kısa süre önce AnTuTu kriter testinde detayları gün yüzüne çıkan Exynos 5433 birimini duyurması bekleniyordu. Samsung bunun yerine yeni bir mimari sunan Exynos ModAP işlemcisini mobil dünyasına sundu.

Exynos ModAP, Samsung’un 4G LTE modemini altyapısında sunan ilk işlemcisi. Samsung bundan sonraki süreçte Kuzey Amerika ve Avrupa pazarları için duyurduğu LTE destekli mobil cihazlarda kendi işlemcisini kullanabilecek. Exynos ModAP, Cat 4 ve LTE Release 9 of 3GPP desteği sayesinde teorik olarak maksimum 150Mbps  veri indirme hızına erişebiliyor. Qualcomm’n LTE-A ağlarını destekleyen Snapdragon 805 yongası ise 225Mbps veri indirme hızına ulaşırken, Qualcomm veri indirme hızında rakibinin önünde önemli bir avantaja sahip olduğu görülüyor.

Exynos ModAP 28nm fabrikasyon sürecinde HKMG yönetimiyle üretilecek. İşlemcide ayrıca 6.4GB / s bellek bant genişliği ve yüksek çözünürlüklü kameralar için daha hızlı çoklu görev özellikleri bulunuyor. İşlemcinin 4K Ultra HD video kayıt desteği sunup sunmadığı henüz biliniyor.

Orta düzey akıllı telefonlar için geliştirilen 4 çekirdekli işlemcinin Qualcomm tarafındaki Snapdragon 808 ve 810 ile rekabet etmesi mümkün görünmüyor. Hatta Exynos ModAP’ın performans noktasında Qualcomm’un mevcut üst düzey akıllı telefonlarda yer alan Snapdragon 801AC ve Snapdragon 805 işlemcilerinin bile gerisinde kalacağı görülüyor.

Galaxy Note 4’te yer alması muhtemel yine 4G Modem destekli Exynos 5433’ün ne zaman tanıtılacağı gizemini korumaya devam ediyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*