Anasayfa » SAKARYA
SAKARYA
SAKARYA

SAKARYA

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

SAKARYA

SAKARYA

SAKARYA

Sakarya, Marmara Bölgesi’nde bir il merkezi. Bir de Türkiye’nin en uzun üçüncü nehri. Adına şiirler yazılan, etrafında savaşlar yapılan bir nehir.

Sakarya adının ،،Sangarios”tan geldiği rivayet edilir. Eskişehir taraflarında ikamet eden antik Frig halkı, bugünkü Sakarya Nehri’ne Sangarios demektedir. Türk halk ağzı onu Sakarya yapıverir. Fakat bu, rivayetlerden bir tanesidir. Başka bir rivayet, ismi Friglerden evveline götürür. Milattan önce ve sonra, yaklaşık 700 yıl bölgede hüküm sürmüş olan Bitinya isimli halkın kraliçesinin adı Sangarius’tur.

Bu rivayetlerin hangisi gerçektir bilinmez. Ama bir rivayet daha vardır ki gönül o rivayete ısmıverir hemen. Hikâye edilir ki Sakar Dede nam bir derviş, nehir üzerine kurulu bir köprüden geçmeye kalkar.

Para isterler. Sakar Dede’de akçe yoktur. Mahcup olur. Allah’a dua eder. Nehrin yönü değişiverir. Halk da yönü değişen nehre Sakar Dede’nin ismini verir. Bugün Erenler ilçesinde türbesi bulunan Sakar Dede, hem nehre hem şehre böylece isim babası olmuştur.

 

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.