Kategoriler
Rüya Tabirleri

Rüyada abdest aldığını görmek

ABDEST : Rüyasında saf su ile abdest alıp tamamladığını gören; üzüntüden, borçtan, hastalıktan, günahtan ve korkudan kurtulur. Her bakımdan selâmete çıkar. Hulâsa bu rüya elbette hayırdır. Abdesti tamamlayamayan, arzu ettiği işi neticelendiremez. Abdest alınması caiz olmayan bir şeyle abdest almak da abdesti tamamlayamamak gibi tâbir edilir. Bir kavle göre bal veya sütle abdest almak, din hususunda iyidir.

Sıcak su ile abdest alan, kedere düşer ve bundan kurtulması ümit edilir. Abdest almak istediği halde suyun mevcut olmadığını görenin, arzusu güçlükle yerine gelir. Cünûp olup abdest aldığını gören, çok zor bir işe girer.

Abdesti varken abdest alan; ni’met üstüne ni’mete, rahmet üstüne rahmete nail olur. Rüya aynı zamanda büyük bir makamın habercisidir. Abdest almak ihtiyaçtan kurtulmak ve murada erişmektir.2

Namaz için abdest alan, düşmanından ve korktuğu şeyden muhafaza olur. Abdest alıp namaza başladığını gören, üzüntüden kurtulup, Cenâb-ı Hakk’a hamdeder. Abdestsiz namaz kılmak; toplumun bütün fertleri için zorluğa işarettir. Namaz kılınması caiz olmayan bir yerde abdestsiz namaz kılan, arzusuna ulaşamaz. Yatağından kalkmadan yattığı yerden abdest alan; ya karısından yâhutta bir dostundan ayrılır. Oturduğu odada abdest alan, o odada iskân etmez. Çarşıda veya hamamda abdest almak; Allah-u Teâla nın gazabına delâlettir. Rüya sahibinin gizli kusurları meydana çıkar. Bir çöplükte yahut deniz kenarında abdest almak; iyidir. Arkadaşının kendi başı üzerinde abdest aldığını gören, onun yüzünden zarara uğrar. Bir dostunun başı üzerinde abdest alan ise, ondan istifâde eder ve zararına sebep olur.

İbrâhim’ül Eş-âs diyor ki: Doğru şekilde abdest alıp tamamlamak; her halükârda hayırdır. Bu yorumcu yukarıdaki diğer tâbirlere ilâveten şunu da söylüyor. Ab-destini noksan alan, ibâdette tembellik eder, arzusuna tam olarak kavuşamaz. Abdestini aldıktan sonra bu abdest suyundan içen1 hayra berekete, şifâya ve emniyete kavuşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.