Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Ruh enerjisi teorisi hiç de yersiz sayılamaz

Ruh enerjisi teorisi hiç de yersiz sayılamaz

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Geçen sayımızda yer alan küçük fotoğraf görmeye alışık olduklarımızın dışında yapıya sahip kar kristalleridir.

Yukarıda yer alan fotoğraf da bu sayımızda, üzerindedüşünmenizi amaçladığımız konuya ait. Bakalım ne olduğunu bulabilecek misiniz.

Bildiğiniz gibi dergimizin bu köşesinde her ay bir resim yayınlayarak, ne olduğunu bulmanız:ı, üzerinde düşünmenizi amaçlıyoruz. Böyle- ce düşünerek oyalanmanızı sağlamaya çalışıyoruz. Bir sayı sonra da fotoğrafın ne olduğunu açıklayarak tahmininizi kontrol etme fırsatı veriyoruz. Ancak zaman zaman da hatırlatma yaparak gerek dergimizi yeni almaya başlayan okuyucularımıza köşe ile ilgili bilgi vermek, gerekse yayınladığımız fotoğrafların ne olduğunu tahmin ederek bize ileten okuyucularımıza köşemizle ilgili herhangi bir ödül ya da yarışmanın olmadığını duyuruyoruz.

ba fiziksel enerjiye çevrilebilen bir ruh enerjisi var mıdır?

Ruh enerjisi teorisi hiç de yersiz sayılamaz. Bir örnek olarak, insanın “öfke dolu” olduğu zaman davranış ve tepkilerinin nasıl olduğunu gö2 önüne getirmek yeter. Öfke ve umutsuzluk hallerinde çoğu kere hiç bilmediğimiz güçler kazanırız. Bütün bunlar aslında beyin, sinirler ve kaslar yoluyla vücut enerjisine çevrilen birikmiş ruhsal enerjiden başka bir şey değildir.

1. halde, bir kimse ruhsal enerjisini bir cisim üzerinde yoğunlaştırarak cismi hareket ettirebilir ve bu şekilde bir hayalet olayına neden olabilir. Yalnız bu güç, kilometrelerce uzaktan nasıl etkili olabilmektedir? Bu konuda parapsikologlar iki yeni varsayımda bulunmuşlardır:

a. Ruhsal enerji yer ve zamandan bağımsızdır.

  1. Ruhsal enerji gönderici değil, alıcıdan çıkmaktadır.

Bunu son örneğimize uygularsak şu sonuca varırız: Anne, telepatik olarak Frank’a bir şeyler olduğu haberini alıyor, korkuya kapılıyor ve sonra zaten birikmiş ruhsal enerji olan bu korkuyu, bir dış eyleme çeviriyor. Dolayısıyla, kâseyi parçalayan annedir. Oğlunun öldüğünü haykırması, sadece zaten bilinçdışı olarak haber aldığı durumun bir ifadesinden ibarettir.

Bütün bu varsayımlar, elbette ki hayalet olaylarının ve olayların iletiminin fiziğin günümüzde kabul edilen ilkelerine açıkça ters düştüğü gerçeğini değiştiremez. Ruhsal enerjinin varlığı bugüne kadar kanıtlanamamıştır. Ancak bilimde henüz gerçekten olup olmadığını kimsenin bilmediği olayları araştırmak olağan sayılmaktadır. Zaten, maddenin varsayılan asal yapıtaşlan kuvarkları ya da çekim parçacığı olan gra- vitonları arayan fizikçiler de aynı şeyi yapmaktadır.

Hayalet olaylarının mümkün olduğunu gösteren bilimsel bir delil yoktur. Bununla birlikte, bu olayları bilimsel olarak çürüten bir delil de bulunmamaktadır. Klasik fiziğin dünya görüşünün, kuvantum mekaniği ve relativité teorisiyle temelinden sarsılışından beri, hiçbir fizikçi şimdiki fizik kurallarının genişletilmesinin olanaksız olduğunu söylemeye cesaret edememektedir. Belki de bu konuda bazı sürprizlere kendimizi hazırlamamız gerekecek.

P.M.’den çeviren: Dr. Ergin Korur


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.