RTÜK’ten adaletsiz bir karar daha

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

RTÜK’ten adaletsiz bir karar daha1

Spor karşılaşmalarında bant reklam kullanılmasını yasaklayan RTÜK, adaletsiz bir karara daha imza attı. Bu düzenlemeyle şifresiz yayın yaparak spor severlere ücretsiz maç keyfi yaşatan televizyon kanallarına büyük bir darbe vuruldu
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), spor karşılaşmalarında ‘bant reklam’ kullanılmasını yasakladı. Karar şifreli ve ücretli kanallarla şifresizlerin tümünü kapsıyor. Şifresiz yayın yapan kanalların reklam gelirlerini kısan ve hareket alanını daraltan bu karar, adaletsizlik doğurduğu gerekçesiyle eleştiri konusu oldu. Karar uzun vadede, spor yayınlarında şifreli kanalları ön plana çıkaracak. Spor severleri ise şifreli kanal yayın üyeliğine zorlayacak. RTÜK’ün, spor karşılaşmalarında kullanılan bant reklamlarla ilgili yönetmelik düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenleme, 2015-2016 sezonunda uygulamaya geçecek.
YÜZDE 20 SINIRI VARDI
Söz konusu yönetmeliğin “Reklam ve tele-alışveriş yayınlarının biçim ve sunuşu” başlıklı maddesinde yer alan, “Bant reklam yayınında reklam alanı görüntü alanının yüzde 20’sini aşamaz. Bant reklam teknikleri kullanılarak yapılan spot ve küçük ilanlar tarzındaki reklamlar, program bütünlüğü, değeri, etkinliği ve mesajın bozulmasını önlemek için sesli olarak yayınlanamaz. Spor karşılaşmalarında sporcuların ve yayınlanan müsabakanın, diğer programlarda oyuncu, sunucu ve konuşmacıların görüntülerini kapatacak şekilde yerleştirilemez” ifadesinin son cümlesi şöyle değiştirildi: “Bant reklam, programlarda oyuncu, sunucu ve konuşmacıların görüntülerini kapatacak şekilde yerleştirilemez.” Yine aynı maddenin başka bir fıkrasında yer alan “Haber bültenleri ve çocuklara yönelik programlarda bant reklamlar yayınlanamaz” ifadesi de “Haber bültenleriyle çocuklara yönelik programlarda ve spor karşılaşmalarının bölüm, duraksamalar ve devre araları dışında, bant reklamlar dahil hiçbir türde reklam yayınlanamaz” olarak değiştirildi. Yeni düzenlemeyle ‘bant reklam’ ile ‘genel reklam’ kavramı arasındaki ayrım ortadan kaldırıldı. Bu sebeple televizyon kanalları, spor karşılaşmalarının bölüm, duraksamalar ve devre araları dışında genel veya bant reklam yayını yapamayacak.

‘AVRUPA UYGULAMASI’ KILIFI
RTÜK, izleyicinin aleyhine olan söz konusu düzenlemeye “Avrupa kılıfı” uydurmayı ihmal etmedi. Kurul düzenlemenin gerekçesinde, “Avrupa ülkelerindeki uygulamaya bakıldığında da spor programlarında bant reklamlara yer verilmediği, reklamların sadece bölüm, duraklama ve devre aralarında yayınlandığı görülmüştür” ifadesine yer verdi.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.