Kategoriler
Sağlık Bilgisi

Renkleri soluk görüyorsanız sorun var!

Renkleri soluk görüyorsanız sorun var!

Op. Dr. Melih Kurt, kataraktın belirtileri hakkında bilgiler verdi.

Yaşlılık hastalığı olarak bilinen katarakt, tedavi edilmediğinde görme kaybına neden olabiliyor. Kataratk hastalığı ile ilgili bilgi veren Dünyagöz Hastanesi Bursa Şubesi’nden Op. Dr. Melih Kurt, erken teşhis ve tedavinin önemi hatırlatarak, “Kullanılan gözlüğe rağmen görmede yavaş yavaş azalma, gece ışıklarda dağılma, renklerde soluklaşma, göz yorgunluğu ve baş ağrısı şikâyetleri mevcutsa vakit kaybedilmeden mutlaka uzman bir hekimine başvurulmalıdır.” dedi.

2
TEK TEDAVİSİ AMELİYAT

Sıklıkla orta yaşlı insanlarda görülmesiyle birlikte kataraktın her yaşta ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Kurt, “Göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal merceğin saydamlığını yitirerek matlaşması sonucu ortaya çıkan katarakt, ilaçla medikal tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Tıbben matlaşan merceği tekrar saydam hale getirmek mümkün olmadığı için kataraktın tek tedavi yolu ameliyattır.” ifadelerini kullandı.

Kataraktın, bulanık görmeye ve görme kalitesinde ileri derecede kayıplara neden olabileceğini söyleyen Kurt, “Her hastalıkta olduğu gibi kataraktta da erken teşhis ve tedavi görme sağlığı açışından büyük önem taşıyor. Bu nedenle hastalar katarakt belirtisi olarak ortaya çıkan; görmede yavaş yavaş azalma, gece ışıklarda dağılma, renklerde soluklaşma, göz yorgunluğu ve baş ağrısı şikâyetlerde vakit kaybedilmeden mutlaka uzman bir hekimine başvurulmalıdır.” şeklinde konuştu.

TEŞHİSİ KOLAY

3
Katarakt teşhisinin basit bir göz muayenesiyle mümkün olduğunu belirten Kurt, şöyle konuştu: “Ancak katarakta eşlik eden başka göz hastalıkları var mı, yok mu diye hastanın detaylı göz muayenesi yapılmalıdır. Bu muayenede; korneanın saydamlığı, kataraktın yapısı, merceğin pozisyonu, göz bebeğinin genişliği, retinanın durumu ameliyat planından önce detaylıca incelenerek hastanın tedavisi operasyon açısından değerlendirilir. Bulgular sonucunda ameliyat kararı alınırsa da yapılacak yöntem ve göz içine yerleştirilecek mercek hakkında alternatifler hastaya detaylı bir şekilde anlatılır.”
Katarakt da dâhil olmak üzere tüm göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan teknolojinin önemine dikkat çeken Kurt, “Günümüzde katarakt tedavisinde klasik yöntemler yerine kullanılan fako ve femtosaniye lazer yöntemiyle operasyonlar; iğnesiz, narkozsuz, ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu yöntemlerde göz, sadece damla ile lokal olarak uyuşturulurken, oldukça kısa sürede tamamlanan operasyon sonrası hasta, aynı gün evine dönebiliyor.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.