Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Sağlık Bilgisi » Reçetelere e-imza dönemi geliyor

Reçetelere e-imza dönemi geliyor

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Reçetelere e-imza dönemi geliyor55eb2f21f018fbb8f8b0c9a7

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, 1 Ocak’tan itibaren SGK ile anlaşmalı sağlık kuruluşlarında görevli hekimler için zorunlu hale getirilen “e-imza” uygulaması ile suistimallerin, bu sayede de eczacıların şifre ile girilen reçetelerden kaynaklanan mağduriyetinin önüne geçileceğini bildirdi.

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, basında sıkça “doktor şifrelerinin çalınarak pahalı ilaçların usulsüz yollarla reçete edilmesi” haberleri çıktığını anımsattı.

ZORUNLU E-İMZA HAYATA GEÇİRİLECEK

Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) bu tür durumların yaşanmaması için 1 Ocak’da zorunlu “e-imza” uygulamasını hayata geçirmeyi planladığını aktaran Saydan, doktorların halen sadece şifre ile sisteme giriş yapılabildiğini, bunları ele geçirenlerin de kolaylıkla sahte reçete oluşturabildiğini belirtti.

“E-İMZAYI AİLE HEKİMLERİNİN YÜZDE 40’I KULLANIYOR”

Aile hekimlerinin yüzde 40’ının e-imzaya geçtiğine, devlet, üniversite ve özel hastanelerde ise henüz bunun kullanılmadığına dikkati çeken Saydan, şunları kaydetti:

“1 Ocak’ta SGK ile anlaşmalı tüm sağlık kuruluşlarının zorunlu olarak e-imza sistemine geçmesi suistimallerin önüne geçecektir. Elektronik imzaya geçişle e-imza cihazının klavyeden girilen basit şifrelere göre çalınma ve ele geçirilme riski düşecek ve cihazın koruma hassasiyetinin artmasıyla sorunlar azalacaktır.”

HER REÇETEYİ DOKTORA SORUP TEYİT ETMEK ZOR

Şifre ile girilen reçeteler konusunda eczacıların zaman zaman sıkıntı yaşadığını kaydeden Saydan, “Eczanelerimize gelen her reçetede doktora ulaşıp ‘bu reçeteyi siz mi yazdınız’ diye sorma imkanımız yok. Ele geçirilmiş şifreler ile doktor tarafından yazılmamış e-reçetelere göre ilaç veren eczaneler mağdur ediliyor ve sorumlu tutuluyor” ifadelerini kullandı.

SGK’nın 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren e-imza ile e-reçete yazılmasını zorunlu hale getirmesinin olumlu olduğunu belirten Saydan, sonrasında “akıllı sağlık kartı” uygulamasına geçilmesi gerektiğini savundu.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.