Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

PYLOS

Navarin, Yunanistan’da kent, Peloponisos’un batı kıyısında (Mes- sinia nomos’u); 3 000 nüf. Navarin gemi demirleme yeri’nin girişinde bulunan liman. Türkler’den ve Venedikliler’den kalma kale Sayfiye merkezi. —Tar Navarin antik Pylos sitinde XV. yy.’da Venedikliler tarafından kurulmuş olan Eski Navarin’in yakınında kuruldu. Kentin adı bölgeye egemen olan (1382-1402) navar- ralı askerlerden gelir. (-* NAVARİN)

—Arkeol. En eski Pylos, bugünkü kentin K.-B.’sında ortaya çıkarıldı. Nestor* sarayı (İ.Û. XII. yy.), bir mykenai sarayının alışılagelmiş birimlerinden oluşan iki katlı bir yapıdır: giriş, bir revağın açıldığı avlu, giriş sofrası, bir megarona geçit veren bekleme salonu; ortasında 4 sütunla çevrili yuvarlak bir ocak bulunan megaronun duvarları fresklerle (aslanlar ve karşılıklı grifonlar) bezenmiştir. Sarayda ayrıca, depolar (özellikle yağ ve şarap), bir banyo, bir araba tamir atölyesi… ve çok eski bir yunarıcayla çizgisel B yazısıyla yazılmış sarayın hesaplarını içeren 600’den fazla tabletin ele geçtiği bir salon bulunur. K. -B.’da, megaron ve depolarıyla biraz daha eski bir saray yükselir. Pylos İ.Û. 1200’e doğru çıkan bir yangınla yıkılmıştır. Çevresinde, zengin mezar eşyalannın ele geçtiği çok sayıda tholos ortaya çıkarılmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.