Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

PATLICAN

PATLICANpatlican
Arabçası : El-Eneb,Bâzincân.

Farsçası : Bâdincân, Bâdingân. Lâtincesi : Solanum mlogena (melongena), Eggplant.

Yetiştiği yer ve çeşitleri: Hemen her yerde yetişir.

Kullanılan maddesi: Meyvesi, sapları, çiçekleri, yeşil kabukları.
Tıbbî Özellik ve Faydaları: a) Patlıcangillerden olup birçok çeşidi vardır. Patlıcan sirke ile pişirildiğinde başa, göze; basura zararlıdır. Sevdavî hastalıklar ve siyah kan yapar. Kurusunu yemekse zararlıdır: Baş ağrısı, cüzzam, uykusuzluk, kanser (seratan) ve ciğer tutuklukları (Südde) yapar. b) Çiçeği badem yağı ile döğülüp misli kadar menekşe yağı ilâve edilerek basura yakı gibi konulsa faydası görülür. c) Sarı patlıcan susam yağı ile karıştırılarak pişirilip, ökçe ve parmak aralarına sürülse, iyi gelir.
ç) Patlıcanla yapılan lâpalar çıbanlara, tuzlu balgamlara ve yanıklara konur. d) Patlıcana bitişik yeşil kabuklan gölgede kurutulur, toz haline getirildikten sonra acı badem yağı ile merhem yapılarak basura sürülürse faydası görülür. e) Patlıcanı yakıp külüne sirke koyarak kanştınlır, sonra siğillerin üzerine konursa siğilleri düşürür. f) Patlıcan tuzlu su ile yıkanarak susam, badem yağı ve sirke ile pişirilip yenirse mideye kuvvet verir ve mide kanamalanna iyi gelir; mide sarkmasını giderir, kusmayı önler. g) Çiçeği gölgede kurutularak basura yakı gibi konsa iyi gelir. ğ) Karaciğerin ve dalağın tutukluğunu açar. Patlıcan semiz Jcu- zu veya oğlak etiyle yendiğinde zararı olmaz. Üzerine de nar suyu içmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.