Paris’te Tartışmalı Rus Kilisesinin 8 Tonluk İlk Kubbesi Yerleştirildi

Paris’te Tartışmalı Rus Kilisesinin 8 Tonluk İlk Kubbesi Yerleştirildiparis-te-tartismali-rus-kilisesinin-8-tonluk-ilk-8277142_x_1238_300

Fransa’nın başkenti Paris’te istihbarat merkezi olarak kullanılacağı iddia edilen yeni Rus Ortodoks kilisesine 8 tonluk altın kaplamalı ilk kubbesi yerleştirildi.

ALTIN KAPLAMALI KUBBE 12 METRE YÜKSEKLİĞİNDE VE 8 TON AĞIRLIĞINDA

Eyfel Kulesi yakınlarında inşa edilen Saint Trinite Kilisesi’nin üzerine 12 metre yüksekliğinde ve 8 ton ağırlığındaki altın kaplamalı kubbe vinçle konuldu.

4 KUBBE DAHA YERLEŞTİRİLECEK

Rusya’nın 170 milyon avro yatırım yaptığı kiliseye 4 kubbe daha yerleştirilecek. Okul binası, kültür merkezinin de bulunduğu yerleşimin Ekim ayında hizmete girmesi bekleniyor.

SARKOZY DÖNEMİNDE RUSYA’YA SATILMIŞTI

Kilisenin bulunduğu 4 bin metrekarelik arazi 2010 yılında eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde Rusya’ya satılmıştı. Satış ülkede tartışmalara neden olmuş ve kilisenin Rus istihbaratının bir merkezi olarak kullanılacağı iddia edilmişti.

“PARİS KENTİNİN SİLÜETİNİ DEĞİŞTİRECEK”

Sivil toplum kuruluşları da kilisenin yerden 37 metre yükseklikteki kubbesiyle Paris kentinin silüetini değiştireceği gerekçesiyle tepki göstermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.