Paris bombacılarından üçünün kimliği belli oldu

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Paris bombacılarından üçünün kimliği belli oldu1

Fransa’nın başkenti Paris’i kana bulayan intihar bombacılarından üçünün kimliği belirlendi. Bombacılardan ikisinin üzerinde Mısır ve Suriye pasaportları bulundu. Üçüncü şüpheli ise Fransız vatandaşı. Bu arada Belçika polisinin, saldırılarla bağlantılı olarak Brüksel’deki bir mahallede baskın yaptığı açıklandı.

Paris’te en az 129 kişinin ölümüne neden olan kanlı saldırıları düzenleyen yedi teröristten üçünün kimliğinin belirlendiği bildirildi.

AP’nin haberine göre; Suriye pasaportu, Stade de France stadyumuna saldıran intihar bombacılardan birinin üzerinden çıktı.

MÜLTECİ GİBİ GEÇMİŞ

Yunanistan, Suriye pasaportlu şüphelinin 3 Ekim’de Yunan adası Leros üzerinden AB’ye giren bir mülteci olduğunu açıkladı.

Daha sonra yapılan açıklamada Yunan Yetkililer ikinci şüphelininde Yunanistan üzerinden avrupa’ya geçmiş olabileceğini belirtti.

Yunan yetkililer, şüphelinin pasaportunun, geçtiği diğer ülkeler tarafından kontrol edilip edilmediğinin bilinmediğini belirtti.

AFP, konser salonuna saldıran bombacılar arasında olan genç Fransız şüphelinin, radikal dinci militanlarla bağlantısı istihbarat servislerince bilinen bir kişi olduğunu bildirdi. Ajans, Paris’in Courcouronnes bölgesinde yaşadığı belirtilen Fransız’ın kimliğinin, parmak izinden tespit edildiğini aktardı.

DHA, saldırganlardan birinde de Mısır pasaportu bulunduğunu belirtti.

ÜÇ EKİP HALİNDE HAREKET ETTİLER

Fransa Terörle Mücadele Savcısı François Molins, teröristlerin üç ekip halinde koordineli hareket ettiğini açıkladı.

Paris Savcısı Molins, teröristlerin saldırıyı Kalaşnikof marka silahlar ve aynı tarz patlayıcılarla gerçekleştirdiğini duyurdu. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin kimlikleriyle ilgili de bilgi veren Paris Savcısı Molins, Bataclan konser salonuna yönelik saldırıda yer alan teröristlerden birinin 21 Kasın 1985 Fransa doğumlu olduğunu söyledi. Saldırganın 2004 ile 2010 yılları arasında 10 kez mahkum olduğunu ancak hiç hapse girmediğini belirtti. Saldırganın 2010 yılında da radikalleştiği yönünde Fransız istihbaratında kaydının bulunduğunu aktardı. Bir canlı bombanın yanında ise Suriye pasaportunun bulunduğunu kaydetti. 1990 doğumlu bu teröristin Fransız güvenlik kuvvetleri tarafından tanınmadığına dikkat çekti

Paris’te dün gece yaklaşık 40 dakika içince altı ayrı noktaya düzenlenen silahlı ve bombalı saldırılarda resmi açıklamalara göre 129 kişi hayatını kaybetti. 352 kişinin de yaralandığı saldırıları, terör örgütü IŞİD üstlendi. Yaralılardan 99’unun durumu kritik.

BELÇİKA’DA BASKIN

AFP, Belçika polisinin, Paris’teki saldırılarla ilgili olarak Molenbeek semtindeki üç adrese baskın düzenlediğini bildirdi. Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, VTR televizyonuna yaptığı açıklamada, birden fazla kişinin yakalandığını söyledi. Bakan söz konusu kişilerin adreslerine saldırılarda en çok can kaybının yaşandığı Bataclan konser salonu yakınlarda bulunan ve Belçika’dan kiralanan bir araç üzerinden ulaşıldığını belirtti.

GATWICK’TE ŞÜPHE ÇEKEN OLAY

Ayrıca bugün Londra’da bir terminali şüpheli paket nedeniyle tahliye edilen Gatwick Havalimanı’nda silahlı bir kişi yakalandı. AFP’nin haberine göre; İngiliz polisi, olayın ardından yaptığı açıklamada, 41 yaşında bir Fransız vatandaşının silahla yakalandığını duyurdu. İngiltere’nin en işlek ikinci havalimanındaki bu olayla Paris saldırıları arasında bağlantı olup olmadığı bilinmiyor.

ALMANYA’DA TUTUKLANAN KİŞİNİN BAĞLANTISI OLABİLİR

Öte yandan Alman yetkililer geçtiğimiz hafta Bavyera eyaletinde tutuklanan bir kişinin Paris saldırısıyla bağlantısı olabileceğini duyurdu.

Ülkenin güneyinde 5 Kasım tarihinde rutin trafik kontrolü esnasında aracında taşıdığı çok sayıda silah ve patlayıcılarla yakalanan kişinin saldırıyla bağlantısı olduğuna inanmak için birtakım sebepler olduğu açıklandı.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.