Paralel yapı cepte

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Türkiye’yi hedef alan 17 Aralık darbe girişimi sonrasıparalel yapının bazı GSM operatörlerini de baskı altına aldığı ortaya çıktı. Bazı GSM operatörlerinin mobil cihazlardan kimin nereye bağlandığı, hangi IP adreslerinden giriş yaptığı bilgilerini paralel yapıya verdiği tespit edildi. Başbakanlık Teftiş Kurulu, paralel yapıya bilgi sızdırdığı iddiaları ile gündeme gelen GSM operatörlerini mercek altına aldı. Devletle ilgili gizli bilgilerin, özel telefon görüşmelerinin, kişi mahremiyetine giren kayıtların mobil hatlar üzerinden de servis edildiği yönündeki tespit üzerine, GSM şirketlerinden bilgi istendi. GSM şirketleri ile Ankara’da kapsamlı bir toplantı yapılacağını söyleyen yetkililer, şunları kaydetti: “Yasa dışı dinlemelerin büyük bölümü GSM operatörü aracılığı ile yapıldı. Paralel yapının emniyet içindeki elemanları bazı şirket yöneticilerini tehdit ederek mobil cihazlardan hangi internet sitelerine girildiği gibi bilgileri bile toplamış. Kullanılan IP numaralarına kadar almışlar. Bu kanalla alınan bilgi ve belgelerin kimde toplandığını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bazı tapelerin İstanbul ve yurt dışında teslim edildiği bazı isimler belirlendi.”

SİBER GÜVENLİK
Telekulak skandalının ardından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı da (TİB) teknik altyapısını güncelledi. TİB’de zayıf noktalar giderilirken, siber güvenlik konusunda uzman personel takviyesi yapıldı. Kriptolu telefonlarla gündeme gelen TÜBİTAK’ta yapılan incelemelerde de farklı ellere aktarılan bilgilerin kimler tarafından nerelere servis edildiği konusunda yürütülen soruşturmada önemli belgelere ulaşıldı.

CASUS YAZILIM AVI
Türkiye’deki tüm iletişim ağı incelemeye alınırken; casus yazılımlar, yerleştirilen böcekler, illegal kurulan dinleme ağlarının tespiti için teknolojik altyapıya takviye yapıldı. Paralel yapının casus yazılımlar aracılığı ile elde ettiği bazı bilgileri, farklı şekillerde kullanabileceği üzerinde duruluyor. Resmi kurumlardaki altyapı yazılımlarının güvenirliliğine, tüm resmi yazışmaların kopya cihaz yazılımlarla başka merkezlere aktarılıp aktarılmadığına bakılıyor


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.