PACHYUROMYS

PACHYUROMYS i. Afrika’da bulunan kemirgen memeli hayvan. (Pachyuromys’-lar, ucu topuz şeklinde kısa kuyruklu küçük hayvanlardır. Pachyuromys Duprasi Cezayir Sahrası’nda yaşar.) [L] Pacific, bir boji ile bir taşıyıcı dingil arasına yerleştirilmiş Uç küple dingili bulunan ve 231 Semboline uyan bir sürat lokomotifi tipi. Arthur Honegger bu lokomotiften esinlenerek senfonik bir şiir yazmıştır (1923). [L] Pacific Gas and Electricity company, A.B.D.’de, elektrik üretici özel şirketlerin en büyüklerinden biri. 1842’de San Francisco Gas company adı altında kurulan Paci-
fic Gas and Electricity company, XX. yy. başında, Kaliforniya eyaletinde elektrik dağıtımını tekeline aldı. 1930’da, en büyük iki rakip firmayı, Great Western Power company ve San Joaquin Light Power com-pany’yi satın alan şirket, toplu bir elektrik dağıtım sistemi kurdu. 1933’ten beri, Kaliforniya’nın federal olarak elektriklendı-rilmesi konusunda amerikan hükümetiyle anlaşmazlık halinde olan Pacific Gas and Electricity company, hükümetin güdümlü ekonomi sistemine karşı, özel teşebbüsün savunucusu durumuna geçti. 1951’de, ıkı taraf arasında imzalanan bir antlaşmadan sonra şirket, A.B D.’nin en büyük gaz ve elektrik tesisleri inşaat programının finansmanını üzerine aldı. (L)
PACİFİCO Cerano’ltı (Beatus), İtalyan kapüsen rahibi (Cerano, Novara 1426-Sasa-ri 1482). Halkın gözde vaizlerindendı. Türk-lere karşı bir haçlı seferi lehinde vaızlar vermek üzeıe Sardinya’ya çağrıldı (1480). Bir Somma Morale (Ahlâk Temel Kitabı) [1475] yazdı. (L)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.