ÖZSU blş. i.

Hayvan ve bitki dokularını sıkmak suretiyle elde edilen sıvı. (Kas özsuyu dışında, hayvan özsuları bugün kullanılmamaktadır

ÖZSU blş. i. Yeni. Bitki veya hayvan dokularından çıkan sıvılara verilen ad. Esanl USARE. ?
— Biyol. Çekirdek özsuyu, çekirdeği meydana getiren özsu. (Protitten pek zengin değildir; hücrenin fizyolojik durumuna göre ya asit veya- bazal boyayıcı maddelerle hafif bir renge bürünür).
— Bot. Hücre veya koful özsuyu, kofullar içinde bulunan ve geçişme olaylarında başrolU oynayan özsu.
— Eczc. Hayvan ve bitki dokularını sıkmak suretiyle elde edilen sıvı. (Kas özsuyu dışında, hayvan özsuları bugün kullanılmamaktadır. Bitki özsulanndan ise artık sadece meyve özsuları (yahut asit Bz-sular) kullanılıyor; bunlar meyve özsulany-le yapılan şurupları hazırlamağa yarar.)
— Fizyol. Salgı ile meydana gelen ve içerisinde enzimler bulunan oıganik sıvı: Mide özsuyu. Bağırsak özsuyu. || Kas Özsuyu kasları sıkmakla elde edilen sıvı; fizyolojide, bakteriyolojide v.b. kulamlabilen bir besi ortamı meydana getirir. (L)
ÖZTELL1 (Cahit), türk yazan 11910-Alık; ra 1978). Ortaöğrenimini Trabzon’da yaptı £?liarİ°ii ve Tarih-Coğrafya fakültesinde T“rk Dili ve Edebiyatı bölümünU bitirdi (1940). Edebiyat Öğretmenliği yaptı. Türk halk edebiyatı konularında çalıştı. Eserleri-Zileli Sairler (1944); Karacaoğlan (1952); Koroğlu-Dadaloğlu, Denli-Seyranî, Halk Türküleri (1953); Halk Şiiri, XIV.-XVII.
’¡II. Yüzyıl (1955);

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.