Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ÖZİTMELİ blş. sıf. (özitme’den özitmeli).

ÖZİTMELİ blş. sıf. (özitme’den özitmeli). Atmosferde veya uzayda Özitme ile hareket eden bir cihaz için kullanılır. (Bk. ANS IKK) || Yan özitmeli, klasik tipteki ilk itişi, atış sırasında bir füzenin itişiyle hızlandırılan bir mermi için kullanılır.
— ANSiKL. Ask. özitmeli mermiler’in çok basit şekilleri eskiden kullanılmıştı. O zamanlar bunlara tapa veya maytap adı verilirdi; meselâ, 1855’te Sivastopol kuşatmasında kullanılan Congrève tapası. Ancak, İkinci Dünya savaşı sırasında bu mermiler olağanüstü bir gelişme gösterdi. Bugünkü şekilleriyle bu mermiler, bir itici parça ve bir etken parça’dan meydana gelir, İtici parçada, mermi füze ise, barut veya yakıt-yakıcı karışımı, öbür halderde (türboreak-tör, pülsöreaktör, statoreaktör v.b.) yakıt, bir yanma odası ve gazlan püskürterek itici kuvvet doğuran bir gaz borusu bulunur. Etken parça sis veya yangın çıkaran patlayıcı madde taşır. Bu mermilerin kullanılması için ateşli silâh gerekmez, fırlatma düzeni basit güdüm organlarından başka
ÖZl
374

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.