‘Özel’de yetim işçinin kamuda devlet babası var!

Haber |Kamu, işçilere ödenen ücret bakımından özel sektörü ikiye katladı… Sigorta kayıtlarına göre, kayıtlı yaklaşık 12 milyon çalışanın yüzde 93,22’si özel sektörde, yüzde 6,88’i kamuda istihdam ediliyor. | Haber

Haber |’Özel’de yetim işçinin kamuda devlet babası var! | Haberhaber

 

İstihdam konusunda kamuya büyük bir fark atan özel sektör, ücretler konusunda ise kamunun oldukça gerisinde kalıyor.
Kamuda ortalama günlük kazanç 90,34 liraya ulaşırken, özel sektörde bu miktar 48,85 lirayla sınırlı.
Kamu ile özel sektörde çalışanlar arasındaki ücret farkının en fazla olduğu alan ”posta ve kurye faaliyetleri”. Kamuda ”posta ve kurye faaliyetleri”nde çalışanlar günlük ortalama 160,96, özel sektörde çalışanlar 46,01 lira kazanıyor. Kamuda ”posta ve kurye faaliyetleri”nde çalışanlar, özel sektöre göre yüzde 249,85 daha fazla ücret alıyor.
”Toptan ve perakende ticaret ve motorlu taşıt onarımı”nda çalışanlar da kamuda, özel sektörde çalışan meslektaşlarından yüzde 242,44 daha fazla kazanıyor. Kamuda ”toptan ve perakende ticaret ve motorlu taşıt onarımı” işinde çalışanlar günlük ortalama 150,24, özel sektörde çalışanlar ise 43,87 lira ücret geliri sağlıyor.
Kamuda ”elektrik, gaz, buhar ve hava sistemleri üretim ve dağıtımı”nda çalışanlar, özel sektörde çalışanlara göre yüzde 203,93 fazla kazanıyor. Kamuda ”elektrik, gaz, buhar ve hava sistemleri üretim ve dağıtımı” işlerinde çalışan bir işçi günlük ortalama 146,62, aynı faaliyet alanında özel sektörde çalışan işçi ise 48,24 ücret alıyor.
Özel sektör, sınırlı da olsa bazı işlerde, çalışanlarına kamudan daha fazla ücret ödüyor. Bu faaliyetler arasında, ”tütün ürünleri imalatı”, deri ve ilgili ürünler imalatı”, ”kauçuk ve plastik ürünler imalatı”, ”mobilya imalatı” ve ”gayrimenkul faaliyetleri” bulunuyor.
Prime esas günlük kazançlara göre, bazı faaliyet alanlarında kamu ve özel sektörde çalışanlar arasındaki ücret ve farkları şöyle:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.