Özel Okullarda Öğle Yemeği Lüks Lokantalarla Yarışıyor

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Özel Okullarda Öğle Yemeği Lüks Lokantalarla Yarışıyor1

Son yıllarda fiyatları artan özel okullarda yemek ücretleri de velileri isyan ettirdi. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerde bazı özel okulların yemek fiyatları günlük 26 lirayı buldu. Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) Başkanı Sedat Zincirkıran, “Kahvaltı hariç özel okullarda günlük yemeğin fiyatı 8 lira olmalı. Eğer kahvaltıyı da dahil edeceksek bu rakam en çok 12 lira olur” dedi. Ancak özel okullarda okuyan öğrencilerin daha kaliteli yemek istediğini belirten Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, “Okullar velilerin isteklerine göre tercihli ve çok farklı yemek seçenekleri sunabiliyor. Böyle olunca da fiyatlar yükseliyor.” dedi.

ÇOCUKLAR O YEMEĞİ YEMEZ

Özel okulların yemek fiyatlarını belirlerken çeşit ve kalitenin öne çıktığını belirten Cem Gülan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sektör temsilcileri okullardaki kriterleri göz önüne almadan fiyat verebiliyor. Ancak özel okullardaki çocuklara o kalitede yemek yedirmek mümkün değil. Özel okulda öğrenim gören çocuğa belli bir kalitede yemek, salata, meyve ve tatlı vermek gerekiyor. Kahvaltıyı da aynı şartlarda sunmalısınız. Neticede ben ölçü olarak bir rakam veremem. Veliler de hizmetin bedelinin karşılığını sorguluyorlardır. Eğer kalite olmasa veliler bu ücreti vermezler.”

ETİ AFYON’DAN GETİRİYOR

Kendi okullarında verdiği yemeğin özel olduğunu belirten Cem Gülan, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre özel okul fiyatları 16 bin 300 lira. Ancak İstanbul’da 35 bin liranın üzerinde de okul var. Veliler bu parayı ya markaya ya da hizmete veriyor. Dolayısıyla bunun bir ölçütü yoktur. Benim kendi okullarımda yemek fiyatı 16 lira. Ancak ben eti Afyon’dan ve Tekirdağ’dan getiriyorum. Sebzeyi özel alıyoruz. Bu da fiyatları önemli ölçüde etkiliyor.” dedi.

2 LİRALIK ARTIŞ VAR

Özel okullarda yemek fiyatlarının ortalama 8 lira olması gerektiğinin altını çizen Sedat Zincirkıran, şunları anlattı: “Bu rakam geçtiğimiz yıl 6 liraydı. Gıda fiyatları önemli ölçüde yükseldi. Bunun başında da et geliyor. Böyle olunca zam da kaçınılmaz oluyor. Ancak yine de bu rakam ortalama 8 lira olmalı. Bir öğrencinin 180 gün okula gittiğini düşünürsek ortaya 1500 liraya yakın bir fiyat çıkıyor.”

BAZILARI AYRI ÜCRET ALMIYOR

Özel okullarda yemek fiyatları liselerde sadece öğle yemeğini kapsıyor. Ancak alt sınıflarda öğrenci yemeklerine sabah kahvaltısı da dahil olabiliyor. Özel okullarda yemek fiyatları ise 1500 lira ile 4 bin 644 lira arasında değişiyor. Bazı okullar ise velilerden ayrıca yemek ücreti talep etmiyor, eğitim ücretinin içine dahil ediyor. İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki bazı özel okullar ise bu yıl okul ücreti dışıdaki kalemleri topluca talep ediyor. Bu ücretin içerisinde ise yemek, kitap, eğitim materyalleri, eğitsel etkinlikler ve şehir içi geziler dahil ediliyor. (Kaynak:Hürriyet)


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.