Otogaz

Otogaz, LPG’nin araç yakıtı olarak kullanılan haline verilen isimdir. LPG (Likitleştirilmiş/Sıvılaştırılmış Petrol Gazları) ham petrolün rafinesinden veya doğal gazdan elde edilir .Otogaz propan ve bütan gazlarının TS EN 589 standardına uygun karışımıyla verimli ve çevreci hale getirilir.

Dünyada ve Türkiye’de Otogaz

Günümüzde dünyada en yaygın olarak kullanılan alternatif yakıt otogazdır. Bunun nedeni otogazın çevreci ve ekonomik bir yakıt olmasıdır.  Dünya genelinde otogaz dönüşümü yapılmış 17 milyondan fazla araç bulunmaktadır. 2010 rakamlarına göre dünyada toplam 22.866.000 ton otogaz tüketimi gerçekleşmiştir. Türkiye otogaz satışları açısından dünyanın 2.büyük pazarıdır. Türkiye İstatistik kurumunun rakamlarına göre 2012 yılı Şubat ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı 8 milyon 211 bin 044 adet otomobilin yüzde 40,3’ü Otogaz, yüzde 36,8’i benzin, yüzde 22,2’si dizel yakıt kullanıyor. Yakıt türü bilinmeyen otomobillerin oranı ise yüzde 0,7. Yani ülkemizdeki otomobiller %40 oranında güvenle otogaz kullanmaktadır.

Neden Otogaz  ?

Günümüzde Dünya da en pahalı yakıtı biz kullanmaktayız,hem çevreci hemde tasarruf açısından aracınıza güvenle taktırıp kullanabileceğiniz yakıt türüdür.

Otogaz (LPG) istasyonlarından sıvı haldeki LPG, dolum ağzı vasıtasıyla aracın bagajındaki LPG tanklarına doldurulur. LPG tankı üzerindeki şamandıra vasıtasıyla bakır borudan aracın motor bölümündeki gaz valfine ve oradan da basınç regülatörüne iletilir. Regülatör tarafından sıvı halden gaz haline çevrilen LPG buradan mikser vasıtasıyla aracın karbüratör kısmına aktarılır ve yanma gerçekleşir

Otogaz diğer yakıtlara göre daha çevreci bir yakıttır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*