Otogaz Sistemleri

Üçüncü kuşak LPG sistemleri olarak bilinir ama Türkiye’de adı Sıralı sistem olarak konulmuştur.

Boğazdan mikserli sistemler karbüratörlü araçlar için geliştirilmişken tek/çok/doğrudan enjeksiyon (püskürtme) araçlarda manifoldun çoğunlukla, her zaman değil, ama çoğunlukla ısıya dayanıklı sert plastik olmasından dolayı ilk denemelerde boğazdan mikserli LPG sistemi bu araçlara uygulanmış ancak hava ve gaz karışımının emme manifolduna girerken sıcak valfler ile karşılaşmasından mütevellit ortaya çıkan BACKFIRE (GERİ TEPME) sorununu ortadan kaldırmak için bundan vazgeçilerek sıralı sistem geliştirilmiş ve başarı ile uygulanmaktadır.

– Bu BACKFIRE (GERİ TEPME) fenomenini Türk mucitler PATLAMA KAPAĞI monte ederek, çözmeye çalışmışlar ama sıralı sistemin gelmesinden sonra buna gerek kalmamıştır.

– Sıralı sistemde her silindir için sırasıyla (“SIRALI”) birer LPG enjektörü emme manifolduna takılmaktadır. Her enjektörün manyetik valfine giden elektrik sinyali sistemin ECU’su (Electronic Control Unit) tarafından aracın kendi ECU’su kopyalanarak, motordan gelen krank konumu, motor suyu sıcaklığı, hızlanma ve ateşleme sırası gibi bilgiler MAPPING yoluyla tespit edilerek üretilmektedir. LPG’de çalışırken aracın benzin enjektörlerine giden elektrik sinyali kesilmektedir. Motor benzinde çalıştığını düşünmektedır (yol bilgisayarı da buna göre çalışmaktadır) ancak gerçekte LPG ile yoluna devam etmektedir.

– Yani sana kebapçı tavuk döner dürüm vermiş olabilir ama aslında sen deri, sakatat ve baharat karışımı sahte etli birşeyler yiyorsun ve hoşuna da gitti için yemeye devam ediyorsun.

– Sıralı sistemde LPG miktarı boğazdan miskerli sistemdeki gibi VAHŞİ (WILD) değil TERBİYELİ (CONTROLLED) bir şekilde motora verildiğinden, sistem çok daha DIGITAL işlediğinden ve eski sistem de ANALOG olduğundan daha fazla kilometre yapabiliyorsunuz ve sistem % 100 güvenli ve garantili oluyor. Bazı araç üreticileri fabrikada monte edip teslim ediyor. Bazı otomobil satıcı şirket bayileri de garantisini muhafaza etmek kaydı ile kendileri de ücret mukabili takabiliyorlar.

Bu sistemle en fazla miktarla Türkiye’de satılan benzine karşı tasarruf etmiş oluyorsunuz ve güvenli, çevreci akaryakıt ile yolunuza devam etmiş oluyorsunuz. İlerleyen yıllarda yeni tür otogaz sistemleri   ekonomi hayatımızı daha da kolaylaştırabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*